Powrót do listy komunikatów Dodano: 2009-09-21   |  Ostatnia aktualizacja: 2009-09-21
Nowa fontanna w historycznym sercu Gdańska
W niedzielę, 6 września 2009 roku, o godz. 14.00, została uroczyście uruchomiona Fontanna Czterech Kwartałów. Jej odtworzenie było inicjatywą gdańskiej spółki wodociągowej Saur Neptun Gdańsk SA. Otwarcia dokonał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, wraz z przedstawicielami sponsorów. Fontanna stoi nieopodal miejsca, w którym była nieistniejąca już XVII-wieczna fontanna z postaciami czterech heroldów.

Pomysł, aby w Gdańsku odtworzyć historyczną fontannę, pojawił się po raz pierwszy podczas obchodów 10-lecia spółki Saur Neptun Gdańsk SA w 2002 roku. Miała ona być prezentem od firmy dla wszystkich gdańszczan. W 2005 roku Saur Neptun Gdańsk rozstrzygnął konkurs artystyczny na koncepcję samej fontanny i rok później, na zlecenie SNG, powstał projekt techniczny. W latach 2007-2008 zwyciężczynie konkursu, artystki rzeźbiarki: Ewa Koprowska i Lucyna Kujawa, wykonały naturalnej wielkości rzeźby czterech lwów, które są najbardziej widomym wkładem gdańskiej spółki wodociągowej w tym projekcie. Miasto Gdańsk sfinansowało budowę samej fontanny i rewitalizację bezpośredniego jej otoczenia.
Fontanna nie nawiązuje do historycznego pierwowzoru z XVII wieku (nie zachowała się żadna ilustracja). Do czterech historycznych kwartałów dawnego Gdańska nawiązują barwy świateł podświetlajacych fontannę – biały, czerwony, niebieski i pomarańczowy. Sama fontanna ma formę kwadratu, w którego narożnikach zasiadają lwy, każdy w innej pozie. Lwy siedzą na granitowym podłożu otaczającym kwadrat o wymiarach sześć na sześć metrów, w którym znajdują się 24 dysze tłoczące wodę.

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Dodał:
Saur Neptun Gdańsk S.A.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.