Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-05-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-16
O krok dalej w ogniwach wodorowych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z Centrum Zrównoważonych Technologii Chemicznych Uniwersytetu w Bath przeprowadził badania, dzięki którym tańszy, czystszy i bardziej zrównoważony sposób wytwarzania paliwa wodorowego z wody przy użyciu energii słonecznej staje się coraz bardziej realny.

Potrzeba ograniczenia emisji CO2 w celu zatrzymania zmian zachodzących w klimacie znana jest nam od dawna. Dlatego też, również od dawna, podejmowane są próby znalezienia bardziej ekologicznych alternatyw dla paliw kopalnych. Jedną z nich jest wodór – paliwo o zerowej emisji gazu cieplarnianego, które można wytwarzać, generując jako produkt odpadowy jedynie wodę.

Możliwa jest również i sytuacja odwrotna: podział wody na wodór i tlen, jednak proces ten zużywa ogromne ilości energii. Uzyskuje się ją obecnie poprzez spalanie metanu. Badacze z Bath opracowali proces, który w tym samym celu wykorzystuje energię świetlną. Osobnym problemem pozostaje fakt, że większość ogniw jest obecnie produkowana z krzemu, co znacząco podnosi koszty, a także sprawia, że są dość ciężkie i grube.

Ogniwa perowskitowe są znacznie tańsze i cieńsze, działają również przy słabszym oświetleniu niż te tradycyjne. Jednak posiadają inną wadę: nie są stabilne w wodzie, co stanowi ogromną przeszkodę w wykorzystaniu ich do bezpośredniego wytwarzania czystych paliw wodorowych.

Stanowi albo raczej stanowiło, bo właśnie ten problem badacze z Bath rozwiązali. Dokonali tego za pomocą wodoodpornej powłoki z grafitu, materiału szeroko dostępnego na rynku, który jest ponadto bardzo tani. Uzyskaną w ten sposób wodoodporność przetestowali poprzez zanurzenie ogniw w wodzie i wykorzystanie uzyskanej w ten sposób energii słonecznej do rozdzielenia wody na wodór i tlen.

Isabella Poli, doktorantka z Centrum, powiedziała: „Obecnie paliwo wodorowe wytwarzane jest przez spalanie metanu, który nie jest ani czysty, ani zrównoważony. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłości możemy stworzyć czyste paliwa wodorowe i tlenowe z energii słonecznej przy użyciu ogniw perowskitowych".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
bath.ac.uk; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także