Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-09-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-09-13
Obowiązek raportowania w ramach europejskiego rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń PRTR
Obowiązek raportowania w ramach europejskiego rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń PRTR
Obowiązek raportowania w ramach europejskiego rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń PRTR
Już za ten rok firmy będą musiały przekazywać ekologiczne informacje do jeszcze jednego rejestru. Pierwsze sprawozdanie, za rok 2007, przedsiębiorcy złożą do końca marca przyszłego roku.

Nowe obowiązki dotyczą przede wszystkim firm zobowiązanych do posiadania pozwolenia zintegrowanego, ale i wielu innych. Przede wszystkim powinni o nich pamiętać m.in. właściciele stoczni oraz ci, którzy zajmują się górnictwem i przetwórstwem węgla, impregnacją drewna, hodowlą ryb i skorupiaków czy oczyszczaniem ścieków przemysłowych. Konieczność składania sprawozdań wynika z rozporządzenia 166/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, zmieniającego dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE i opublikowanego w Dzienniku Urzędowym UE nr L 33 z 4 lutego 2006 r. Zgodnie z nim zanieczyszczenia przekazywane z dużych instalacji przemysłowych do powietrza i wody, powinny być podawane w raportach w ramach europejskiego rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń zwanego PRTR (od angielskiego European Pollutant Release and Transfer Register).

Polskie przepisy określają, komu, na jakich formularzach i w jakim terminie trzeba przekazać informacje potrzebne do europejskiego rejestru. Jeżeli ktoś nie prześle pierwszego sprawozdania za 2007 rok do końca marca 2008 r., to wojewódzki inspektor ochrony środowiska nałoży na prowadzącego instalację karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Przedsiębiorcy w raporcie podają informacje o uwalnianych substancjach tylko wtedy, gdy jej emisja przekroczyła określony próg. Dzięki temu unika się wprowadzania do rejestru drobiazgowych danych. Do wyznaczania wielkości emisji substancji mogą być wykorzystywane wyniki zarówno pomiarów, jak i obliczeń lub oszacowań.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rzeczpospolita.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także