
Od 2013 w ujęciu Jarosław Dąbrowski w Jeleniu działa dwustopniowa filtracja, system ozonowania i dezynfekcji. Teraz instalacja uzdatniająca wodę zostanie jeszcze wzbogacona o odwróconą osmozę.
Ujęcie Jarosław Dąbrowski znajduje się w szybie kopalnianym o głębokości 102 m. Zaopatruje ono w wodę mieszkańców os. Jeleń i Byczyna. Od 2004 roku na ujęciu funkcjonowały tzw. odżelaziacze, składające się ze złoża braunsztynowo – żwirowego. Złoże stanowiło naturalny filtr, który wypłukiwał znajdujące się w nadmiarze, związki żelaza oraz manganu. W 2013 roku odżelaziacze zostały zastąpione systemem aeracji, dwustopniową filtracją na filtrach piaskowo-żwirowych, a dodatkowo zabudowano urządzenia do ozonowania oraz dezynfekcji wody za pośrednictwem lamp UV i podchlorynu sodu.
Teraz do układu dodany zostanie zestaw odwróconej osmozy. Jego zadaniem będzie mieszanie wody surowej z wodą demineralizowaną. Wpłynie to na obniżenie w wodzie uzdatnionej zawartości siarczanów i chlorków, charakterystycznych dla wód kopalnianych oraz obniży twardość ogólną wody.
Inwestycja ma poprawić jakość fizykochemiczną produkowanej wody. Roboty związane z rozbudową i włączeniem nowego układu technologicznego zakończą się w grudniu 2018 r. Modernizacja układu technologicznego będzie kosztowała blisko 1 mln zł.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wodociagi.jaworzno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody w przemyśle i w domu - jakie rozwiązania wybrać?
Uzdatnianie wody w przemyśle Czy woda w przemyśle i w domu na pewno wymaga uzdatniania? Czy jej jakość nie jest wystarczająca, by móc z...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-