Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-05 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-05
Ostrowy: osady ściekowe jako nawóz?

Ostrowy: osady ściekowe jako nawóz?
Odzyskiwanie osadów będzie korzystne podwójnie: finansowo i ekologicznie - przekonuje szef oczyszczalni Henryk Owczarek. - Każdego miesiąca po oczyszczaniu ścieków otrzymuje się czterdzieści ton osadów, które muszą być wywożone na wysypisko śmieci. Za każdą tonę trzeba zapłacić na składowisku około 150 złotych. To daje sporą sumę. Tymczasem wystarczy poddać te osady niezbyt skomplikowanej obróbce na miejscu, kompostować je i otrzymać wartościowy nawóz.
Jak przekonuje szef oczyszczalni, już pierwsze małe eksperymenty dokonane na terenie oczyszczalni pokazują, że ze ścieków można uzyskać naprawdę dobry nawóz. Pracownicy eksperymentalnie nawieźli osadem część klombu znajdującego się na obiekcie. Wyniki widać gołym okiem, rośliny zasilane osadami są bujniejsze i znacznie wyższe od reszty na kwietniku.
Inni już wykorzystują osady, czemu więc nie pójść ich śladem? - pyta Henryk Owczarek. - Skoro innym się opłaca, także znacznie bogatszym za granicą, my również powinniśmy spróbować.
Na produkcji nawozu oczyszczalnia ścieków nie chce poprzestać. Kilku zwolenników ekologicznych źródeł energii chce wykorzystać także pobliski zbiornik wodny. Myślą o małej elektrowni wodnej i wiatrowej.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mikrobohaterowie – mikroorganizmy w procesie oczyszczania ścieków
Dowiedz się, jak bakterie tlenowe i beztlenowe, grzyby filtracyjne, wodorosty i inne organizmy wspierają efektywne usuwanie zanieczyszczeń w...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-