Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-26   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-26
Podczas remontu budynku GPW znaleziono pamiątki sprzed wieku
GPW postanowiło wmurować nową kapsułę czasu
GPW postanowiło wmurować nową kapsułę czasu

W trakcie generalnego remontu budynku głównej siedziby Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów znaleziono pod betonową posadzką wmurowaną kapsułę czasu. Znajdowały się w niej nieźle zachowane egzemplarze gazety wydawanej w Gliwicach pn. „Der Oberschlesische Wanderer" z datą 13 listopada 1915 roku.

Gazeta ta była wydawana w Gliwicach przez znaną oficynę Neumannów od 1828 do 1945 roku. „Der Oberschlesische Wanderer" zamieszczał teksty kulturalne, gospodarcze i społeczne. Poza bieżącą informacją i ogłoszeniami wiele miejsca poświęcał sprawom regionu i Polski. Niejednokrotnie zamieszczano teksty polskie i to znanych polskich autorów, choć całość gazety wydawano do jej końca w języku niemieckim.

GPW postanowiło nawiązać do tradycji i sprzed lat i wmurować własną kapsułę czasu. Włożono do niej odnalezione gazety, a także list do przyszłości z informacjami o firmie i o tym co dzieje się w regionie oraz w kraju. Włożono do niego także pendrivy z filmami o wodnym skarbie śląskim i screenami strony internetowej GPW oraz bieżącymi numerami Dziennika Zachodniego.

Najstarszą kapsuła czasu znaleziona w Stanach Zjednoczonych pochodzi sprzed 220 lat. Odkryto ją w 2014 r. w czasie prac renowacyjnych Old State House, jednego z najbardziej znanych budynków w Bostonie. Skrzynka datowana na rok 1795 zawierała tablicę opisującą okoliczności wmurowania kamienia węgielnego pod budynek, 23 monety (najstarsze z XVII wieku), medal okolicznościowy z wizerunkiem Jerzego Waszyngtona i pięć gazet. W Polsce za najstarszą kapsułę uchodzi ta znaleziona w 2013 r. w Zespole Szkół w Strzegomiu. Miedziana tuba z 1874 r. zawiera liczne dokumenty urzędowe, monety z XVIII w., rękopis z 1861 r. oraz książkę z wierszami Johanna Christiana Günthera.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gpw.katowice.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :