Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-11-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-11-23
Ponad 8 mln. euro będzie kosztowała modernizacja kanalizacji ogólnospławnej w Łodzi
Ponad 8 mln. euro będzie kosztowała modernizacja kanalizacji ogólnospławnej w Łodzi
Ponad 8 mln. euro będzie kosztowała modernizacja kanalizacji ogólnospławnej w Łodzi
Łódzka Spółka Infrastrukturalna – podmiot odpowiedzialny za realizację jednego z największych w Polsce Projektów Funduszu Spójności „Wodociągi i oczyszczalnia ścieków w Łodzi II” podpisała z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych „Inkop” umowę na „Modernizację kanalizacji ogólnospławnej i przelewów burzowych”.

Głównym celem tej inwestycji jest poprawa odprowadzania wód opadowych z ulic Łodzi, które obecnie oparte jest na 387 km istniejącej od 80 lat kanalizacji ogólnospławnej znajdującej się pod ulicami w centrum miasta.

System ogólnospławny odprowadza do oczyszczalni ścieków zarówno ścieki sanitarne jak również wody opadowe. Jednak w czasie nawalnych deszczów, kiedy kanalizacja ogólnospławna jest całkowicie wypełniona nadmiar płynącej mieszaniny ścieków, zostaje za pomocą przelewów burzowych odprowadzony do łódzkich rzek. Przyczyną nadmiernego wypełniania się kanalizacji ogólnospławnej jest również ciągle powiększająca się ilość powierzchni uszczelnionych - chodników, betonowych podwórek, asfaltowych dróg, w które deszcz nie ma możliwości wsiąkania i w całości musi być odprowadzony do kanalizacji.

Jednym z zadań jakie postawiła sobie Łódzką Spółka Infrastrukturalna przy realizacji Projektu Funduszu Spójności „Wodociągi i oczyszczalnia ścieków w Łodzi II” jest ograniczenie ilości ścieków deszczowych odprowadzanych do kanalizacji ogólnospławnej, co poprawi odwodnienie całej centralnej części miasta jak również w efekcie zmniejszy ilość tzw. zrzutów burzowych, które zanieczyszczają lokalne rzeki.

W ramach podpisanej umowy, która jest pierwszym etapem działań zmierzających do ulepszenia sytemu ogólnospławnego, wybudowane zostanie ponad 5 km kanalizacji deszczowej oraz 2,5 km kanalizacji ogólnospławnej, co poprawi odwadnianie terenów miejskich. Zainstalowane zostaną również urządzenia pomiarowe w 11 przelewach burzowych, oraz 20 punktów pomiarów opadów atmosferycznych w mieście.

W sumie przy realizacji wszystkich zdań Projektu zmodernizowane zostanie ponad 17 km istniejącej już kanalizacji deszczowej oraz zbudowane 84 km nowej.
Celem tych działań jest stworzenie efektywnej polityki zarządzania gospodarką wodami opadowymi w Łodzi, która będzie punktem wyjścia do planowania następnych inwestycji podejmowanych w tym zakresie przez miasto.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Łódzka Spółka Infrastrukturalna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także