
W Bengaluru (Indie) opracowano nową technologię o nazwie "tunel deszczowy" (Rain Tunnel Technology), która pozwala na pozyskiwać wilgoć z powietrza. Wynalazcą jest Dr Rajah Vijay Kumar z De Scalene Research Organization.
Pomysł, aby wodę czerpać z atmosfery, nie jest nowy, a właściwie ma przynajmniej 500 lat. Nigdy jednak nie doczekał się zadowalającej realizacji. Wszystkie techniki do tej pory opierały się na kondensacji powietrza, tak aby można było wydobyć z niego wilgoć. Osiągano to poprzez chłodzenie powietrza do bardzo niskich temperatur. Metoda ta wymagała jednak ogromnych nakładów energii oraz działa tylko przy wilgotności powietrza minimum 65%.
Tunel deszczowy wykorzystuje "naddźwiękowy odpylacz" (Hypersonic Precipitator), który emituje fale dźwiękowe o ekstremalnie wysokiej częstotliwości, za pomocą których tworzy nanocząsteczki wody, które są mniejsze niż 20 nanomentrów. Cząsteczki tej wielkości mogą zostać zamrożone w temperaturze nawet 10-15 st. Celsjusza. Muszą jednak być spełnione jeszcze dodatkowe warunki, które wytwarzane są w komorze tunelu. Dzięki nim następuje szybkie osadzanie się nanomentrowych kryształów lodu przy bardzo małym poborze wody z chmury, która formuje się wewnątrz tunelu.
Wytrącanie się wody (deszcz) rozpoczyna się wewnątrz "komory chmurowej" (Active Cloud Chamber). Następnie woda jest zbierana i oczyszczana w pięciostopniowym procesie. Potem nadaje się już do picia.
Sekret nowej technologii tkwi w komputerze pokładowym, który kontroluje skomplikowane operacje tworzenia odpowiednich warunków pogodowych w tunelu. Dzięki temu tunel deszczowy może produkować wodę pitną nawet z powietrza o wilgotności zaledwie 10 ppm (parts per million). Jest to przełom w dotychczasowych wysiłkach opracowania metody pozyskiwania wody z atmosfery.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- planetsave.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
Produkuję aeratory i instaluję ich setki więc wiem jak ważne jest szybkie...
Nie mam telewizora, więc informację o martwych rybach w Odrze wyczytałem na stronie internetowej. Była sobota rano gdy w artykule Wojewoda...
-
-
-
-
-