Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-02-14 | Ostatnia aktualizacja: 2005-02-14
Poznańska oczyszczalnia ścieków będzie produkować prąd i użyteczny granulat

Poznańska oczyszczalnia ścieków będzie produkować prąd i użyteczny granulat
Wart blisko 33 mln euro kontrakt na zagospodarowanie biogazu i osadów ściekowych w podpoznańskiej Centralnej Oczyszczalni Ścieków (COŚ) znajdującej się w Koziegłowach podpisali w środę wykonawcy i władze Poznania. W zakładzie zostanie wykonana specjalna instalacja, dzięki której wydzielające brzydki zapach, płynne osady ściekowe zamienią się w malutkie, pozbawione zapachu granulki. Granulki bez problemu będzie można pakować i transportować. Obecnie osad jest osuszany tylko z małej części wody, co powoduje, że nie jest on bezpieczny dla środowiska. Zmienić się to ma w 2007 roku, kiedy oczyszczalnia ścieków będzie spełniać wszelkie wymogi ochrony środowiska. Przetworzone osady mogą posłużyć jako paliwo w elektrociepłowniach lub nawóz.
Kontrakt pozwoli na wybudowanie jeszcze jednej instalacji, która umożliwi przetworzenie biogazu w energię elektryczną. Biogaz, powstający w trakcie fermentacji osadów ściekowych, jest obecnie spalany i zaopatruje oczyszczalnię w ciepło. Ale powstaje go na tyle dużo, że można go przetwarzać jeszcze na prąd, a prądem zasilać urządzenia oczyszczalni i jeszcze sprzedawać go na zewnątrz. W ramach tego kontraktu powstanie też rurociąg łączący COŚ z Lewobrzeżną Oczyszczalnią Ścieków. Dzięki niemu będzie możliwe przepompowywanie osadów z oczyszczalni Lewobrzeżnej i przetwarzanie ich w COŚ. Instalacje i rurociąg mają powstać do sierpnia przyszłego roku.
Wykonawcami kontraktu są Budimex Dromex SA i hiszpańska spółka CADAGUA SA – firmy współpracujące już ze sobą na polskim rynku przy kontrakcie na budowę zakładu uzdatniania wody w Jeleniej Górze. “Przewidujemy, że inwestycja będzie oddana do użytku w 2007 roku. Wykonawcy mają od dzisiaj trzy miesiące na rozpoczęcie prac" - powiedział w środę PAP zastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński. Środki unijne z Funduszu Spójności, który po wejściu Polski do Unii Europejskiej przejął zobowiązania funduszy ISPA stanowią ok. 57% całkowitych kosztów inwestycji.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Euro PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-