
W piątek, 22 marca, premier RP Donald Tusk dokonał uroczystego otwarcia oczyszczalni ścieków „Czajka". Podczas otwarcia obiektu premier przypomniał, że rozbudowa oczyszczalni to obecnie największa tego typu inwestycja w Europie.
„Cieszę się, że Warszawa przestała być trucicielem Wisły i Bałtyku, a była do niedawna najgroźniejszym trucicielem dla Wisły" - mówił premier, zaznaczając także, że po modernizacji woda, jaka dostaje się do Wisły z oczyszczalni jest nawet czystsza niż ta w rzece. Aby zobrazować skalę przedsięwzięcia, Tusk dodał, że przy rozbudowie „Czajki" użyto 4 razy więcej betonu niż przy budowie Pałacu Kultury i Nauki.
Rzeczywiście, trwające ponad 4 lata prace modernizacyjne objęły łącznie 164 obiekty zakładu, a w ich wyniku przepustowość oczyszczalni zwiększyła się prawie dwukrotnie - z 240 tys. m³ do ponad 435 tys. m³ na dobę. Teraz trafiają do niej ścieki nie tylko z prawego, ale również z lewego brzegu Wisły (dostają się tam specjalnym kolektorem poprowadzonym pod rzeką).
Wprawdzie oczyszczalnia przyjmuje ścieki już od czerwca zeszłego roku, a pod koniec października urzędnicy miejscy przekonywali, że obiekt działa już na pełnych obrotach, to jak dotąd „Czajka" nie doczekała się otwarcia, w którym wzięłoby udział aż tylu znamienitych gości. Oprócz premiera wzięli w nim udział: minister środowiska, Marcin Korolec, oraz prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz (która jednakże odwiedzała obiekt już wcześniej).
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP, tvnwarszawa.tvn24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
-
-