
Szybko rozwijający się przemysł odsalania produkuje wodę pitną i wspiera rolnictwo w suchych regionach nadmorskich na całym świecie. Pozostałością po procesie jest jednak duża ilość solanki, która zazwyczaj trafia z powrotem do morza, co jednak wymaga dużej ostrożności, aby nie zagrozić ekosystemom, a także kosztownych systemów pompowania. Inżynierowie z MIT twierdzą, że znaleźli lepszy sposób.
Autorem pomysłu jest Amit Kumar, profesor inżynierii mechanicznej z MIT. W swoim nowym badaniu on i jego zespół pokazują, że materiał odpadowy można przekształcić w użyteczne chemikalia, np. wodorotlenek sodu. Inaczej znany jako soda kaustyczna, może być stosowany do wstępnego oczyszczania wody morskiej w procesie odsalania. Zmienia to kwasowość wody, co pomaga zapobiegać zanieczyszczaniu membran używanych do filtrowaniay - głównej przyczyny zakłóceń i awarii w typowych instalacjach odsalania odwróconej osmozy.
Kolejną ważną substancją, którą można również łatwo wytwarzać na miejscu z solanki, jest kwas chlorowodorowy. Może być on używany do czyszczenia części instalacji odsalania, ale jest również szeroko stosowany w produkcji chemicznej i jako źródło wodoru.
Sposób przekształcania solanki w użyteczne produkty wykorzystuje dobrze znane procesy, w tym wstępną nanofiltrację i elektrodializę. Naukowcy omówili już swoją koncepcję z firmami, które mogą być zainteresowane budową prototypowej fabryki, aby pomóc w opracowaniu realnej ekonomiki procesu.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- news.mit.edu; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-
-