Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-10-01 | Ostatnia aktualizacja: 2009-10-01
Przemysł lotniczy inwestuje w ochronę środowiska

Przemysł lotniczy inwestuje w ochronę środowiska
PP-EKO w obu przypadkach buduje oczyszczalnie chemiczne, które będą wykorzystywały specjalnie zaprojektowane instalacje membranowe pozwalające na odpowiednie rozdzielenie składników zanieczyszczeń. Zostały one dostosowane do pracy przy ściekach o dużym zasoleniu, charakterystycznym przy tego typu zakładach. Zatężenie ścieków na membranach pozwoli na ograniczenie kosztów eksploatacji i dalsze zmniejszenie ilości odpadów. Nowoczesne niskotemperaturowe technologie wyparne zapewnią dalszą redukcję objętości odpadów, zużywając przy tym znacznie mniej energii niż klasyczne instalacje. Woda będzie zawracana do obiegu produkcyjnego zakładów pozwalając na oszczędność zużycia tego surowca. Zastosowane technologie pozwolą na znaczne zmniejszenie ilości wytwarzanych zanieczyszczeń, które następnie zostaną poddane utylizacji.
Podobną instalację, z zamkniętym obiegiem wody w galwanizerni, PP-EKO zrealizowała z powodzeniem w 2006 r. dla Państwowych Zakładów Lotniczych Świdnik.
Instalacje do oczyszczania ścieków z galwanizerni z pełnym odzyskiem wody (tzw. zero zrzutu) należą do jednych z najdroższych i najbardziej skomplikowanych instalacji tego rodzaju. Nie przypadkowo prawie wszystkie takie instalacje są realizowane w przemyśle lotniczym. Wynika to bowiem z wysokich wymagań technologicznych obowiązujących w tym przemyśle oraz konieczności stosowania w galwanizerniach wody o wysokiej jakości. Jej produkcja ze ścieków pogalwanicznych stanowi przy okazji rozwiązanie problemu odpadów z zawartością toksycznych zanieczyszczeń, w tym zwłaszcza metali ciężkich. – wyjaśnia dr inż. Paweł Pietraszek, Dyr. Ds. Technologii PP-EKO Sp. z o.o.
Zakład Hispano Suiza Polska zajmuje się produkcją części do silników lotniczych. W miarę rozbudowy firmy dotychczasowa instalacja do oczyszczania przestała nadążać za rozwojem produkcji. Konieczna stała się modernizacja oczyszczalni. WZL nr 2 Bydgoszcz, zajmujące się kompleksową obsługą i modernizacją sprzętu lotniczego, swoją instalację budują od podstaw. Obie inwestycje charakteryzować będzie wysoki stopień innowacyjności - wdrażane technologie stasowane są na świecie nie dłużej niż rok lub ich stopień rozprzestrzenienia w danej branży nie przekracza 15 procent.
Rozbudowa oczyszczalni w Sędziszowie Małopolskim zakończy się w marcu 2010 roku. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to około 4 mln zł. Budowa oczyszczalni ścieków w zakładach w Bydgoszczy potrwa do marca 2011 r. i pochłonie około 8 mln zł. 30 procent kosztów obu inwestycji jest finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach wsparcia przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PP-EKO

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-