
MPWiK przypomina o zabezpieczeniu instalacji wod–kan przed mrozem. Ochrona wodomierzy i przyłączy przed niskimi temperaturami nie jest trudna, ani kosztowana, a dzięki prostym działaniom możemy uniknąć kłopotliwych sytuacji.
Poświęcenie niewielkiej ilości czasu, użycie odpowiednich materiałów, które często zalegają nam bez wykorzystania w domu, pozwala zapobiec zamarznięciom na sieci.
Wodomierze często znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach. Brak właściwego zabezpieczenia może skutkować zamarznięciem wody na przyłączu, „rozsadzeniem" wodomierza przez lód, a w efekcie wyciekiem wody - tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel i dodaje, że takie zdarzenia mogą powodować także kilkudniowe przerwy w dostawie wody do budynku.
Dlatego w okresie zimowym, dobrze jest podnieść temperaturę pomieszczeń, w których zamontowane są liczniki. Dopilnować by okna w piwnicach były prawidłowo zamknięte. Zaizolować wszelkie szczeliny przed napływem zimnego powietrza. Natomiast same wodomierze wystarczy owinąć ciepłymi tkaninami, a do ochrony rur, wykorzystać coraz częściej spotykane w sklepach z materiałami budowlanymi, osłonki wykonane z pianki poliuretanowej. W budynkach, które nie są zamieszkałe w okresie zimowym, należy spuścić wodę z całej instalacji.
Jeżeli już niestety dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu (tzn. dojdzie do jego uszkodzenia skutkującego utratą szczelności i wyciekami wody), całe zdarzenie należy bezzwłocznie zgłosić do wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod bezpłatnym numerem telefonu 994. Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza. Jednak może się to okazać usługą odpłatną.
Z czego to wynika?
- Utrzymywania pomieszczeń, w których zainstalowany jest wodomierz lub urządzenie pomiarowe, w stanie uniemożliwiającym jego uszkodzenie i oddziaływania zakłócającego jego prawidłowe działanie oraz zabezpieczenie pomieszczenia przed zalaniem, zamarznięciem i dostępem osób nieuprawnionych należy do obowiązków odbiorcy usług. Rozdział II, paragraf 5 pkt.5 Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązującego na terenie miasta Jaworzna,uchwalonego 26 stycznia 2006 r.
- Odbiorca jest zobowiązany do utrzymania pomieszczenia lub studni wodomierzowej w należytym stanie zabezpieczającym wodomierz główny przed zamarzaniem, uszkodzeniem oraz dostępem osób niepowołanych. Paragraf 4 pkt.4 Umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków
- Odbiorca zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia Przedsiębiorstwa o awarii posiadanych przyłączy, stwierdzeniu zerwania plomby lub uszkodzeniu wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego ściek. Paragraf 4 pkt.10 Umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- MPWiK Jaworzno

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przed nastaniem zimy pamiętaj o zabezpieczeniu wodomierza
W związku z nadejściem zimy, MPWiK przypomina o konieczności zabezpieczenia instalacji wodociągowej przed skutkami mrozu. Jak przekonuje rzecznik...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl