Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-03-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-03-29
Raport: ile i w jaki sposób Polacy używają wody?
Raport: ile i w jaki sposób Polacy używają wody?

Ile może zużyć cieknący kran i na co idzie najwięcej wody w gospodarstwie domowym - między innymi na te pytania odpowiada raport przygotowany przez specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju z firmy Sweco Polska. Zawiera on wyniki badań, jakim eksperci poddali metody użytkowania wody przez Polaków, oraz przedstawia rozwiązania, które mogą pomóc w jej oszczędzaniu.

Na postawione pod tytułem pytania autorzy raportu odpowiadają następująco - kran, z którego cieknie jedna kropla na sekundę, oznacza stratę wody nawet do 5 tys. litrów rocznie. A najwięcej wody w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym wykorzystuje się na kąpiele - ok. 40% dziennego zużycia. Jednorazowa kąpiel w wannie pochłania od 115 do 150 litrów. Dużo lepiej jest korzystać z prysznica - podpowiadają eksperci Sweco - można w ten sposób zmniejszyć zużycie wody nawet o 25%.

Mycie naczyń oraz pranie pochłaniają łącznie 22% wody. W dużym stopniu wynika to z ręcznego sposobu mycia, które oznacza jednorazowo stratę blisko 40 litrów wody. To trzy razy więcej niż w przypadku zmywarek, które w zależności od marki zużywają od 12 do 15 litrów wody. Eksperci wskazują, że korzystanie zarówno z pralek, jak i zmywarek przy pełnym obłożeniu przynosi znaczne oszczędności wody. Prawie 20% wody zużywają natomiast urządzenia sanitarne. I na to autorzy raportu również mają rozwiązanie - instalacja spłuczek pozwalających na regulację strumienia.

Jak przekonuje Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska, "w stosunku do lat 80. ubiegłego wieku zużycie wody w Polsce zdecydowanie zmalało". Ale nie jest to bynajmniej powód do nadmiernego optymizmu. "W dalszym ciągu jej wykorzystanie nie jest wystarczająco efektywne" - dodaje Rolski. Wprawdzie średnie zużycie wody w Polsce (170-200 litrów dziennie) jest prawie dwukrotnie mniejsze niż w USA, to jednak wciąż jest to ponad cztery razy więcej niż w Afryce.

(rw)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ochrona.e-bmp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także