empty
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-08-28
Jak na co dzień oszczędzać wodę?

Pexels.com
Pexels.com

Woda jest zasobem naturalnym, którego ilość na Ziemi jest ograniczona. Jest niezbędna do życia, dlatego jej oszczędzanie ważne jest nie tylko ze względów ekonomicznych. Dowiedz się, jak poprzez wprowadzenie kilku podstawowych zmian w swoich codziennych nawykach możesz przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody.

 

Oszczędzanie wody w życiu codziennym

Wodę można oszczędzać na kilka różnych sposobów, poniżej przedstawiamy kilka wybranych. Po więcej ekologicznych inspiracji (w każdej dziedzinie życia) zajrzyj na stronę Eko360.pl.

Na co zatem zwracać uwagę, jeśli chcemy zużywać mniej wody na co dzień? Oto kilka podpowiedzi:

1. Woda z kranu: zwróć uwagę na to, ile wody zużywasz podczas tak prozaicznych czynności jak mycie zębów, mycie rąk, golenie czy też mycie naczyń. Odkręcaj kran tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Na końcówkę baterii kuchennej czy też umywalkowej możesz nałożyć perlator (sitko o niewielkich oczkach), który poprzez napowietrzenie strumienia wody, zmniejsza jej zużycie.

2. Szybki prysznic zamiast kąpieli: bierz krótsze prysznice zamiast kąpieli w wannie - to jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie wody. Szybki prysznic oznacza jej mniejsze zużycie. Rozważ zamontowanie baterii z termostatem, aby nie marnować wody na regulację odpowiedniej temperatury.

3. Pralka i zmywarka: staraj się włączać urządzenia tylko wtedy, gdy mają pełny wsad. A przy zakupie nowej pralki lub zmywarki zwracaj uwagę na to, aby parametry urządzeń charakteryzowały się niskim zużyciem wody.

4. Przecieki: kapiący kran, cieknąca spłuczka w toalecie… to tylko wybrane usterki, które mogą powodować niekontrolowane straty wody. Nie zwlekaj z ich naprawą!

5. Deszczówka, szara woda: jeśli to tylko możliwe zbieraj wodę z opadów atmosferycznych, aby wykorzystać ją później np. do podlewania roślin w ogrodzie, kwiatów doniczkowych, mycia samochodu, narzędzi, spłukiwania toalety lub innych celów, które nie wymagają czystej wody.

 

Oszczędzaj wodę z myślą o sobie i przyszłych pokoleniach

Większości z nas nie doskwiera niedobór wody. Wręcz wydaje się nam, że jest jej pod dostatkiem. O ograniczeniu jej zużycia myślimy głównie w kontekście domowego budżetu (niższe rachunki), a nie ekologii. Tymczasem naukowcy od lat alarmują, że na skutek postępujących zmian klimatycznych na Ziemi z roku na rok zmniejszają się zasoby wody pitnej. Dlatego oszczędzanie wody warto zacząć już teraz, w momencie gdy jest to dobry, proekologiczny nawyk, a nie konieczność.

Oszczędzanie wody to kwestia, która wymaga od nas stałej uwagi. Stosując się do naszych rad możesz wpłynąć nie tylko na wysokość swoich rachunków, ale przede wszystkim wyświadczysz ogromną przysługę środowisku naturalnemu.

 

Źródło:
eko360.pl

Czytaj także