Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-06-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-06-22
Raport NIK: oczyszczalnie źle zagospodarowują osady ściekowe
Raport NIK: oczyszczalnie źle zagospodarowują osady ściekowe
Raport NIK: oczyszczalnie źle zagospodarowują osady ściekowe
Sposób wykorzystania osadów, powstających w oczyszczalniach ścieków komunalnych zagraża środowisku. Oczyszczalnie nie wiedzą, jakie metale ciężkie i bakterie zawierają osady, a rolnicy w jakich dawkach mogą je bezpiecznie stosować – ostrzega Najwyższa Izba Kontroli.

Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wdrożenia do końca 2020 r. unijnych dyrektyw dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych i składowania odpadów. Oznacza to, że powstający osad, jako odpad biodegradowalny, nie powinien być przekazywany na składowiska lecz ponownie wykorzystywany. Podstawowy proces odzysku osadu polega na rozprowadzeniu go na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszenia gleby. Sposoby usuwania osadów powinny ograniczać do minimum skutki niekorzystnego wpływu na środowisko.

NIK sprawdziła jak w latach 2007 – 2009 (I półrocze) na terenie województwa wielkopolskiego wykorzystywano osady, które powstały w oczyszczalniach ścieków komunalnych w: Koninie, Czarnkowie, Kuślinie, Rokietnicy, Łęczycy i Witoblu. W oczyszczalniach tych od 2008 roku osady wykorzystywano w całości, nie była jednak prowadzona prawidłowo ewidencja ich wytworzenia oraz karty przekazania przewoźnikowi, co uniemożliwiło nadzorowanie wielkości stosowanych mas odpadów. Naruszono także zasady wykonywania badań laboratoryjnych. Tylko jedna oczyszczalnia ścieków w Koninie prawidłowo wykonywała badania osadów. Pozostałych pięć oczyszczalni nie wykonywało tych badań systematycznie lub były one wykonywane w laboratoriach, które nie posiadały właściwych akredytacji. W konsekwencji oczyszczalnie nie wiedziały jaka była zawartość metali ciężkich w wykorzystywanych na gruntach rolnych osadach oraz czy znajdowały się w nich bakterie chorobotwórcze.

Żadna oczyszczalnia nie wykonywała prawidłowo obowiązku badania gruntów przed zastosowaniem na nich osadów. Wzrosło w ten sposób zagrożenie skażenia środowiska nadmiarem zawartości metali ciężkich i skażenia biologicznego. Osady stosowane były również na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, co jest bezwzględnie zakazane.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nik.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także