
Przeszło 130 państw wzięło udział w ankiecie, której zadaniem jest zbadać progres we wdrażaniu podejścia uwzględniającego zintegrowane zarządzanie zasobami wodnymi (Integrated Water Resources Management - IWRM). Postęp w efektywnym użytkowaniu wody jest w tyle w stosunku do zmian w innych elementach zarządzania gospodarka wodną - wynika ze wstępnych wyników badania. Pełne wyniki ankiety zostaną zaprezentowane 19 czerwca, podczas konferencji ONZ o zrównoważonym rozwoju.
Rezultaty dotyczące niektórych aspektów są zaskakująco dobre: zdecydowana większość krajów uczestniczących w badaniu przywiązuje najwyższą wagę do kwestii zaopatrzenia kraju w wodę, zaś znaczna część uświadamia sobie rosnące znaczenie niebezpieczeństw związanych z wyczerpywaniem się zasobów wodnych. Co więcej, ponad 80% państw zareagowało na coraz bardziej palące kwestie związane z gospodarką wodną poprzez zmianę regulacji prawnych. Z drugiej strony, zmalał nacisk kładziony na podejmowanie inicjatyw, które wiązałyby się z efektywniejszym użytkowaniem wody (takimi chociażby, jak gromadzenie deszczówki czy irygacja).
Podsekretarz generalny ONZ, Achim Steiner, komentuje wyniki badania: „Zrównoważone zarządzanie wodą oraz sposób jej użytkowania stały się częścią przemian, zmierzających do stworzenia zielonej gospodarki - wydajnie wykorzystującej źródła naturalne i ograniczającej emisję dwutlenku węgla”.
Raport przynosi również konkretne rozwiązania i rekomendacje, które będą dyskutowane podczas czerwcowej konferencji. Chodzi m. in. o wprowadzenie mechanizmu, który będzie zobowiązywał poszczególne kraje do składania raportów nt. zarządzania zasobami wodnymi czy o zwiększenie funduszy poświęconych gospodarce wodnej.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- edie.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analizator AWK 3D, urządzenie do pomiaru uziarnienia i kształtu cząstek...
ABSTRAKT Zbudowano analizator AWK 3D służący do: trójwymiarowego pomiaru w warunkach laboratoryjnych uziarnienia materiałów sypkich (w tym...
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
-