Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-05-22 | Ostatnia aktualizacja: 2006-05-22
Rekultywacja martwego jeziora

Rekultywacja martwego jeziora
Klasztorne Małe to jedno z pięciu kartuskich jezior i jedno z najbardziej zanieczyszczonych. Akwen jest w bardzo złym stanie. Przez lata odprowadzano do niego ścieki i zanieczyszczenia, które osadzały się na dnie. Dodatkowo proces gnilny spowodował, że prawie zupełnie zamarło w nim życie biologiczne.
Podejmowane przed laty próby oczyszczenia akwenu nie przynosiły rezultatów. Na niewiele zdało się zastosowanie systemu napowietrzania wody oraz zastosowanie preparatów, które miały zmniejszyć wytrącanie się fosforu z osadów (to właśnie uwalniający się z nich fosfor jest głównym sprawcą fatalnego stanu jeziora -powoduje on nadmierny rozwój fitoplanktonu i sinic, czyli tzw. zakwity wody).
Grzegorz Gołuński, burmistrz gminy Kartuzy, w sprawie zanieczyszczonego jeziora nawiązał współpracę z Pomorskim Centrum Badań i Technologii Środowiska POMCERT (Pomeranian Centre for Environmental Research & Technology). Działający w siedzibie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni POMCERT to międzyuczelniana jednostka naukowa powołana przez Akademię Medyczną, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański do prowadzenia programów badawczo-wdrożeniowych z ochrony środowiska. Jednym z nich jest rekultywacja zanieczyszczonych wód za pomocą środka Pix (produkowany przez firmy chemiczne siarczan żelaza, powodujący wytrącanie rozpuszczonych związków fosforu, które opadną na dno jeziora), a następnie zastosowanie sprowadzonego z Australii preparatu Phoslock (modyfikowana glina bentonitowa, która trwale wiąże fosfor i zapobiega jego uwalnianiu z osadów, tworząc warstwę ochronną).
W dniach 3 – 10 maja br. do kartuskiego jeziora trafiło w sumie 48 ton obu preparatów, które były rozprowadzane z pokładów dwóch katamaranów. Jeśli efekty będą pomyślne, akcja zostanie przeprowadzona również na pozostałych czterech kartuskich jeziorach.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-