Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-29 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-29
Relacja z III Kongresu Wodociągowców Polskich

Relacja z III Kongresu Wodociągowców Polskich
Hasło to oznacza, iż z jednej strony istnieje możliwość nadrobienia historycznych zaniedbań i zdecydowanego wpływu na poprawę warunków naturalnych i otaczającego środowiska poprzez rozwój i mądre inwestowanie. Z drugiej strony jednak trzeba mieć świadomość, że czas ma ściśle wytyczoną granicę, którą jest rok 2015. Rok domknięcia wszystkich spraw związanych ze środowiskiem naturalnym w Polsce i dostosowania branży do wymogów zapisanych w Traktacie Akcesyjnym. I o tych właśnie zobowiązaniach i problemach mówiono na Kongresie.
Cele i zadania Kongresu wspierające strategię Izby Gospodarczej „ Wodociągi Polskie” i rozwój branży omówił Dyrektor Izby Antoni Tokarczuk.
Minister Środowiska Tomasz Podgajniak zapoznał uczestników Kongresu z założeniami Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 – 2013 , w kontekście ochrony środowiska, zwłaszcza gospodarki wodno-ściekowej. Jedną z najważniejszych podpisanych przez Polskę dyrektyw, dyrektywę ściekową, omawiał w swoim referacie prof. Marek Jerzy Gromiec. Referent porównał warunki jej wdrażania w krajach piętnastki i uwarunkowania Polskie. Błędy, popełnione w innych krajach, powinny być dla branży przestrogą, a sukcesy, które odnieśli inni, winny pomóc w wyborze dobrych rozwiązań i dostosowaniu do naszych warunków najlepszych, sprawdzonych metod. W związku z podpisaną dyrektywą ściekową, w Polsce powstał Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Szanse i zagrożenia związane z realizacją tego programu przedstawił Prezes NFOŚiGW- Jan Hawrylewicz. Tysiące kilometrów sieci kanalizacyjnych, budowa wielu oczyszczalni ścieków, rozbudowa i modernizacja wielu innych – to zadania, którym branża musi sprostać w ściśle określonym czasie .Aby budować ekonomicznie i funkcjonalnie potrzebne są wzorce. Najskuteczniejszą metodą ich powstania, wydaje się być dostosowanie europejskich standardów do polskich warunków. Nie jest to zadanie proste. Wyłaniają się już teraz problemy i komplikacje, o których mówił w swoim wystąpieniu inż. Wojciech Przywecki. Przedstawił wstępną koncepcję stworzenia polskiego zbioru reguł technicznych w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej.
Aktualną sytuację przedsiębiorstw wodociągowych wspólnie przedstawili Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie Ryszard Langer i Witold Sumisławski SuManagement.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- IGWP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl