Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-09-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-09-29
Relacja z III Kongresu Wodociągowców Polskich
Relacja z III Kongresu Wodociągowców Polskich
Relacja z III Kongresu Wodociągowców Polskich
III Kongres Wodociągowców Polskich, odbywał się pod hasłem „Czas dla wodociągów polskich”.

Hasło to oznacza, iż z jednej strony istnieje możliwość nadrobienia historycznych zaniedbań i zdecydowanego wpływu na poprawę warunków naturalnych i otaczającego środowiska poprzez rozwój i mądre inwestowanie. Z drugiej strony jednak trzeba mieć świadomość, że czas ma ściśle wytyczoną granicę, którą jest rok 2015. Rok domknięcia wszystkich spraw związanych ze środowiskiem naturalnym w Polsce i dostosowania branży do wymogów zapisanych w Traktacie Akcesyjnym. I o tych właśnie zobowiązaniach i problemach mówiono na Kongresie.

Cele i zadania Kongresu wspierające strategię Izby Gospodarczej „ Wodociągi Polskie” i rozwój branży omówił Dyrektor Izby Antoni Tokarczuk.

Minister Środowiska Tomasz Podgajniak zapoznał uczestników Kongresu z założeniami Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 – 2013 , w kontekście ochrony środowiska, zwłaszcza gospodarki wodno-ściekowej. Jedną z najważniejszych podpisanych przez Polskę dyrektyw, dyrektywę ściekową, omawiał w swoim referacie prof. Marek Jerzy Gromiec. Referent porównał warunki jej wdrażania w krajach piętnastki i uwarunkowania Polskie. Błędy, popełnione w innych krajach, powinny być dla branży przestrogą, a sukcesy, które odnieśli inni, winny pomóc w wyborze dobrych rozwiązań i dostosowaniu do naszych warunków najlepszych, sprawdzonych metod. W związku z podpisaną dyrektywą ściekową, w Polsce powstał Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Szanse i zagrożenia związane z realizacją tego programu przedstawił Prezes NFOŚiGW- Jan Hawrylewicz. Tysiące kilometrów sieci kanalizacyjnych, budowa wielu oczyszczalni ścieków, rozbudowa i modernizacja wielu innych – to zadania, którym branża musi sprostać w ściśle określonym czasie .Aby budować ekonomicznie i funkcjonalnie potrzebne są wzorce. Najskuteczniejszą metodą ich powstania, wydaje się być dostosowanie europejskich standardów do polskich warunków. Nie jest to zadanie proste. Wyłaniają się już teraz problemy i komplikacje, o których mówił w swoim wystąpieniu inż. Wojciech Przywecki. Przedstawił wstępną koncepcję stworzenia polskiego zbioru reguł technicznych w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej.
Aktualną sytuację przedsiębiorstw wodociągowych wspólnie przedstawili Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie Ryszard Langer i Witold Sumisławski SuManagement.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
IGWP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także