Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-01-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-01-08
Rodzaje natrysków ogniochronnych
Rodzaje natrysków ogniochronnych

Natrysk ognioochronny to nic innego jak sposób zabezpieczenia konstrukcji stalowej przed działaniem bardzo wysokich temperatur powstających w czasie pożarów. Natryski te są głównie przeznaczone do wewnętrznego stosowania i sprawiają, że w początkowych fazach pożaru, elementy żelbetowe, lub stalowe nie tracą swych mechanicznych właściwości. Możemy wyróżnić dwa podstawowe grupy natrysków ogniochronnych: natryski lekkie i natryski ciężkie.

 

Natryski lekkie – technologia natrysku suchego

Jest to rodzaj masy natryskowej, która występuje pod postacią suchą, która zostaje podawana specjalnym agregatem, zaś zwilżenie jej lekko wodą następuje dopiero przy samym ujściu z dyszy. Natryski te najczęściej zostają wykorzystywane w budownictwie ogólnym, ponieważ idealnie chronią przed standardowym pożarem.

Ich kolejną zaletą, jest to, iż sprawdzają się także jako świetny materiał do izolacji akustycznej i termicznej. Maszyny służące do przygotowania natrysku lekkiego są stosunkowo małe i o wiele łatwiejsze w transporcie niż te wykorzystywane do natrysku ciężkiego. Więcej informacji te ich temat znajdziesz na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/produkty-i-konstrukcje/produkty/natryski-ogniochronne.

 

Natryski ciężkie – technologia natrysku mokrego

W tym przypadku, masa natryskowa jest bezpośrednio zarabiana wodą tuż przed podaniem jej do agregatu, lub gdy od razu się w nim znajdzie. Masa taka potocznie nazywana jest błotem, ponieważ jej konsystencja oraz sposób nakładania przypomina kładzenie tynku.

Ten rodzaj natrysków jest idealnym sposobem zabezpieczania konstrukcji przed pożarami węglowodorowymi czy też pożarami w tunelach. W tych przypadkach powłoki ognioodporne są często wzmacniane specjalną siatką, która przytwierdzona na stałe do konstrukcji sprawia, że wykorzystane zabezpieczenie jest bardziej odporne na pęknięcia czy odpadanie.

 

Zabezpieczenie pożarów tunelowych

Konstrukcje tunelowe, są inne niż zwykłe budynki, przez co ich zabezpieczenie przed pożarem wymaga zastosowania specjalnych materiałów ogniochronnych, które muszą zostać odpowiednio przebadane od kątem odporności ogniowej. Najczęstszy rodzaj zabezpieczenia pożarowego, jakie zostaje tutaj wykorzystany, to płyty ochronne, chociaż można wykorzystać także natryski ciężkie. Jednak one są stosowane o wiele rzadziej.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
promat.com/pl-pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także