Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-08-14 | Ostatnia aktualizacja: 2009-08-14
Rusza budowa kanalizacji w Chodakowie

Rusza budowa kanalizacji w Chodakowie
Jeszcze w tym roku ruszy budowa sieci sanitarnej w dzielnicy Chodaków i północnej części Wypaleniska. Projekt obejmuje wykonanie kanalizacji na odcinku od oczyszczalni ścieków poprzez ulice Chopina, Kolejową, Wyszogrodzką, Wiskozową, Chodakowską, Młynarską, Grunwaldzką aż do ulicy Parkowej. Powstanie 6.228 m sieci oraz 7 pompowni ścieków.
Koszt budowy kolektora to 12 milionów złotych. Pieniądze pochodzić będą z emisji obligacji. Każda złotówka wydana na kolektor to koszt kwalifikowany dużego projektu kanalizacyjnego, obejmującego budowę sieci na terenie niemal całego miasta. Około 60% wydanej kwoty, ponad 6,5 mln zł, wróci do miasta. Jest już gotowa dokumentacja, miasto otrzymało także pozwolenie na budowę. Teraz należy tylko wybrać firmę, która wykona zlecone prace – mówi burmistrz Bogumił Czubacki.
Od kilku miesięcy ratusz prowadził rozmowy z czterema bankami zainteresowanymi finansowaniem sochaczewskiego projektu. Każda z tych instytucji stawiała bardzo ostre wymagania, żądała zabezpieczeń i gwarancji. Po analizie wszystkich ofert uznano, że najlepszym rozwiązaniem dla ratusza, ZWiK i jego klientów będzie emisja obligacji. Bank BGK wyemituje obligacje ZWiK o wartości 12 mln złotych, w całości je obejmie, nie trafią na wolny rynek, i poczeka na ich wykupienie przez spółkę 5 lat – dodaje wiceburmistrz Krzysztof Ciołkiewicz.
Tak dużej inwestycji, jak budowa kanalizacji we wszystkich dzielnicach miasta, w Sochaczewie jeszcze nie było. W ciągu kilku lat, za 180 mln złotych, dostęp do sieci mają uzyskać mieszkańcy Chodakowa, Wypaleniska, Rozlazłowa i Karwowa. Powstanie prawie 86 km nowej sieci, wyremontowane zostanie 3,5 km już istniejącej, trzeba będzie rozbudować oczyszczalnię w Trojanowie, by urządzenia przyjęły ścieki od dodatkowych 11 tys. osób. Kolektor z Chodakowa do Trojanowa jest tylko niewielką częścią projektu obejmującego niemal całe miasto. Za nie oczyszczanie odpowiedniej ilości ścieków, grozi kara w wysokości ok. 100 mln złotych, dlatego plan jest następujący - do 2015 roku miasto ma być skanalizowane nie w 66%, jak obecnie, lecz w 89%, a dostęp do sieci ma mieć zapewnione 35 tys. sochaczewian. W ciągu sześciu lat liczba klientów ZWiK ma wzrosnąć o 11,1 tys. osób – dodaje K. Ciołkiewicz.
Wniosek Sochaczewa o dofinansowanie budowy kanalizacji przez Unię Europejską najpierw wysoko ocenił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a następnie Ministerstwo Środowiska. Od kilku miesięcy ratusz czeka na ostateczną opinię z Brukseli. Jeżeli Komisja Europejska nie wyrazi sprzeciwu, to przyznane miastu na poziomie krajowym 102,6 mln zł będą do wykorzystania już w tym roku.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sochaczew.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
-
-
-