Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-18
Sposób na pozyskanie wody z powietrza
Sposób na pozyskanie wody z powietrza
Sposób na pozyskanie wody z powietrza
Dwóch architektów z Technion-Israel Institute of Technology w trakcie realizacji przewodu doktorskiego opracowało mało skomplikowaną technicznie metodę pozyskiwania wody z atmosfery. Zaprojektowane przez Josepha Cory’ego i Eyala Malkę urządzenie o nazwie „WatAir” to układ paneli ułożonych w formie odwróconej piramidy na których osadza się woda znajdująca się w powietrzu. Ważną cechą tego prostego urządzenia jest to, że działa ono prawie w każdym klimacie.

Inspiracją dla projektantów był mechanizm, w jaki na liściach drzew gromadzi się woda. Nowe urządzenie potrafi pozyskać z 29,3 m kw. powierzchni paneli 48 litrów wody. Istotną jego cechą jest to, że może być łączony w baterie o praktycznie nieograniczonych możliwościach produkcji wody, nawet na terenach oddalonych od cywilizacji i o zanieczyszczonej glebie. Dodatkową zaletą jest to, że jego dolna część zajmuje stosunkowo mało miejsca i dzięki temu może być używany zarówno na terenach wiejskich jak i w miastach. Panele urządzenia są elastyczne, odporne na trudne warunki atmosferyczne. Woda gromadząca się na powierzchni paneli stopniowo spływa pod wpływem siły grawitacji do zbiornika znajdującego się w dolnej części urządzenia.

Projekt Cory’ego i Malki został wybrany spośród 100 innych projektów do nagrody "drawing water challenge", której sponsorem jest firma Arup. Arup to globalna firma zatrudniająca projektantów, inżynierów, planistów i konsultantów specjalizujących się w przedsięwzięciach innowacyjnych i dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Geotectura and Malka Architects, firma, w której pracują projektanci „WatAir”, znajduje się w Hajfie w Izraelu.

Technion-Israel Institute of Technology jest czołową Izraelską uczelnią techniczną. Z niej wywodzą się izraelscy zdobywcy Nagrody Nobla. Uczelnia słynie z osiągnięć w nanotechnologii, informatyki, biotechnologii, zarządzania zasobami wodnymi, inżynierii materiałowej i lotniczej oraz medycyny. Większość sponsorów projektów badawczych to byli studenci i pracownicy tej uczelni. Jedną z największych organizacji wspomagających rozwój Technion-Israel Institute of Technology jest American Technion Society, mający siedzibę w Stanach Zjednoczonych i biura w 17 krajach na świecie.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ats.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także