
20 września w Kielcach podpisano umowę o współpracy między Staropolskim Klasterem Wodnym oraz ukraińskim Stowarzyszeniem Ukrwodokanaleologija z siedzibą w Kijowie. Polacy mają nauczyć Ukraińców, jak pozyskiwać fundusze na inwestycje w branży i jak współpracować z samorządami. Liczą także na wymianę informacji z sąsiadami, którzy mają bardzo podobne problemy z zagospodarowaniem ścieków i ochroną środowiska, co Polska.
Staropolski Klaster Wodny zrzesza piętnaście podmiotów - głównie przedsiębiorstw wodociągowych z woj. świętokrzyskiego, a także Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Politechnikę Świętokrzyską, Fabrykę Pomp w podkieleckim Białogonie i firmę INWEX z Kielc. Klaster powstał w 2012 roku z inicjatywy Wodociągów Kieleckich. Z kolei Stowarzyszenie Ukrwodokanaleologija skupia ok. 70 ukraińskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
"Jestem bardzo zadowolony z podpisania tej umowy. Zobaczmy, ile możemy sobie nawzajem dać, ile doświadczeń możemy uzyskać i sami przekazać" - skomentował nawiązanie współpracy prezes Staropolskiego Klastra Wodnego, Henryk Milcarz (szef Wodociągów Kieleckich).
"Rozmawialiśmy z panem prezesem Milcarzem - mówił z kolei Jurij Żerlicyn, prezes Stowarzyszenia Ukrwodokanaleologija - o tym, że wszystko zaczyna się od słowa. I dlatego nasze pierwsze spotkanie, ta umowa, są takie ważne. Czego chcemy się uczyć? Tych zasad demokratycznych, jakie są w Polsce. Jak zarządzać wodociągami i jak wodociągi współpracują z samorządami. Nie ma co się oglądać na Warszawę czy Kijów, popatrzmy na mniejsze miasta."
Umowa została podpisana w trakcie trwających od 18 do 20 września VI Międzynarodowych Targów Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS w Targach Kielce.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wod-kiel.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
Pompy do wody i ścieków. Rys historyczny.
Wodociągi i kanalizacja w mieście? Nie zawsze tak było. Przeciętny obywatel rzadko zastanawia się nad znaczeniem wodociągów i kanalizacji dla...
-
-
-
-