Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-16
Sto lat oczyszczania ścieków w Lesznie
Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć stare fotografie z historii frmy
Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć stare fotografie z historii frmy

4 listopada w Muzeum Historii MPWiK w Lesznie odbyła się specjalna sesja historyczna z okazji setnej rocznicy uruchomienia pierwszej oczyszczalni ścieków w mieście.

Dokładnie sto lat wcześniej ścieki w Lesznie po raz pierwszy popłynęły do oczyszczalni ścieków przy ulicy Kanałowej, gdzie odcedzano nieczystości stałe przy pomocy tarczy separacyjnej Reinsch-Wurla. Później ścieki transportowane były na pola irygacyjne w Zaborowie. Był to kolejny skok cywilizacyjny w historii miasta, w którym niewiele wcześniej rozpoczęły pracę gazownia, elektrownia i wodociągi.

Nową oczyszczalnię w Henrykowie uruchomiono dopiero w latach 90-tych. Budynek przy ulicy kanałowej został wtedy zmieniony w Muzeum historii MPWiK. Właśnie tam odbyły się uroczystości z okazji setnego jubileuszu oczyszczania ścieków w Lesznie. Na spotkaniu oprócz osób bezpośrednio związanych z leszczyńskimi wodociągami pojawili się również przedstawiciele samorządów z terenu aglomeracji leszczyńskiej, Archiwum Państwowego, Muzeum Okręgowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Leszczynskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz lokalne media.

Na początku referat na temat historii wodociągów w Lesznie wygłosił dr hab. Miron Urbaniak - historyk i badacz przeszłości leszczyńskiej infrastruktury miejskiej. "Dostępność wody w dotychczas niespotykanych ilościach - tłumaczy Urbaniak w swojej książce o rozwoju infrastruktury w Lesznie w latach 1832-1914 - spowodowała gwałtowny wzrost ilości produkowanych ścieków. Niedogodności związane z wynoszeniem wody do rynsztoków część bogatszych mieszkańców usiłowała złagodzić przez wykonywanie przyłączy do istniejącego kolektora i tym samym w mieście zaczynała powstawać dzika i bezplanowa kanalizacja. Dlatego też, niemal równolegle z zakończeniem prac wodociągowych, pojawiła się kwestia budowy centralnego systemu kanalizacyjnego, który po gazowni, wodociągu i elektrowni z 1907 r. miał być już ostatnim wielkim przedsięwzięciem komunalnym w dziedzinie infrastruktury miejskiej."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mpwik-leszno.pl, panorama.media.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także