Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-11-13 | Ostatnia aktualizacja: 2006-11-13
System inteligentnych czujników pomoże walczyć z powodzią

System inteligentnych czujników pomoże walczyć z powodzią
System wykorzystujący techniki digitalizacji map mógłby zredukować koszty zniszczeń spowodowanych powodzią, a to dzięki przesyłaniu wczesnych informacji alarmowych, na podstawie których ludzie na danym terenie będą mogli przeciwdziałać lub osłabić skutki nadchodzącej wody.
Ze względu na stosunkowo rzadką sieć czujników rozmieszczonych na obszarach zagrożonych powodzią i podtopieniami, system w obecnym stadium wydaje tylko ogólne ostrzeżenia dotyczące dużych powierzchni. Czujniki te przesyłają informacje do centralnego punktu, gdzie ma miejsce analiza danych. System ten oparty na sieci inteligentnych czujników może okazać się bardzo wydajnym i tanim narzędziem ostrzegającym przed powodzią.
System złożony z 13 czujników rozmieszczonych na terenach zagrożonych powodzią jest obecnie testowany w regionie Yorkshire. Dodatkowo w skład systemu wchodzi kamera cyfrowa, która monitoruje ilość przepływającej wody w korycie rzeki na podstawie pomiaru prędkości obiektów unoszących się na powierzchni wody, w odniesieniu do dwóch punktów. Każdy z czujników jest wyposażony w wewnętrzny komputer, dzięki którym możliwe jest bezprzewodowe komunikowanie się z innymi czujnikami w sieci, tworząc w ten sposób cyfrowy obraz aktualnej sytuacji powodziowej danego regionu. Do prawidłowej pracy systemu stworzono specjalne oprogramowanie obsługujące sieć.
Kiedy poziom wody się podnosi, zmienia się tryb pracy czujników, dzięki czemu cała sieć czujników może pracować bez zakłóceń, nawet w sytuacji gdy urządzenia znajdą się pod wodą. Dodatkowo czujniki są zdolne dokonać samoregulacji ich zapotrzebowania na prąd, dzięki czemu w czasie suchych dni pobór energii z baterii jest minimalny, co ma znaczenie gdy nadchodzą dni deszczowe, kiedy czujniki pracują cały czas potrzebując do tego znacznie więcej energii.
System może dostarczać informacji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu oprócz przewidywanych skutków podnoszenia się wody, specjaliści mają dostęp do aktualnej sytuacji w terenie, co ma wpływ na jakość podejmowanych decyzji.
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Phys Org

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hawle.live CAP – rewolucja w monitorowaniu hydrantów podziemnych, na...
W obliczu zmian klimatycznych i zmniejszających się zasobów wodnych, konieczna jest zmiana podejścia do gospodarki wodnej. Wiele wodociągów zdaje...
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
-
-