Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-11 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-11
Szczecin: czy oczyszczalnia jest już szczelna?

Szczecin: czy oczyszczalnia jest już szczelna?
Zbiornik, który był testowany już przed rokiem, był napełniony wodą. Wtedy testy wypadły niepomyślnie. Ogromny pojemnik zaczął pęcznieć. Odchylenie betonowych ścian sięgało siedmiu centymetrów. Według ekspertów z Politechniki Szczecińskiej, był to błąd konstrukcyjny - mówi Olgierd Geblewicz, dyrektor generalny spółki wodociągowej.
Zaprojektowano więc wzmocnienie. Po dziesięć belek o grubości 50 na 100 cm ma podtrzymywać konstrukcję. Testy sprawdzą trzy rzeczy: czy ściany się nie odkształcają, czy nie powstają pęknięcia powodujące wycieki oraz czy wypełnione wodą zbiorniki o pojemności 35 tys. m sześc. nadmiernie nie osiadają - wylicza Piotr Kurzawa z firmy TPF, pełniący funkcję inżyniera kontraktu na budowie oczyszczalni.
Próby rozpoczęto. Pierwszy ze zbiorników został do połowy napełniony wodą. Strażacy przez pięć dni pompowali wodę z Odry. Osiadanie jest mniejsze niż zakładano, odkształceń, takich jak rok temu, też nie ma. Było kilka włosowatych przecieków, które na bieżąco uszczelniano - mówi Kurzawa.
Za kilka dni zbiornik zostanie obsypany ziemią i zalany do pełna. Potem testowana będzie każda z komór osobno. Testy mają się skończyć za miesiąc. Potem sprawdzony zostanie następny zbiornik.
Jeśli wszystko będzie w porządku, to na przełomie tego i następnego roku ma się rozpocząć rozruch oczyszczalni. Stopniowo będzie do niej doprowadzane coraz więcej ścieków, tak by w maju mogła już pracować na pełnych obrotach. Według pierwotnych planów, oczyszczalnia Pomorzany powinna działać już teraz. Jednak oprócz kłopotów ze zbiornikami, wykonawca miał problemy także z usuwaniem dawnego wysypiska śmieci oraz niewybuchów. Głównie z tych powodów Ministerstwo Środowiska zgodziło się na 17-miesięczne przesunięcie terminu zakończenia inwestycji.
Oczyszczalnia Pomorzany to najważniejsza inwestycja "Programu poprawy jakości wody w Szczecinie". W ramach programu przeprowadzono także renowację szczecińskich kanałów. Program jest współfinansowany przez Fundusz Spójności (dawniej ISPA). Całkowity koszt inwestycji wynosi 288 mln euro, z czego 190 mln (66 proc.) stanowi bezzwrotną pomoc z Unii.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Wyborcza

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
-
-