Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-12-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-12-15
Szybkozłącze hydrauliczne – jakie są jego funkcje? Odpowiadamy!
Szybkozłącze hydrauliczne – jakie są jego funkcje? Odpowiadamy!

Zapewnienie odpowiednich połączeń w systemach grzewczych to gwarancja ich bezawaryjnego działania. Szczególną rolę pełnią w nich szybkozłącza hydrauliczne. Zobaczmy, jak działają i gdzie znajdują zastosowanie.

 

 

Czym jest szybkozłącze hydrauliczne?

O tym, czym jest szybkozłącze, najlepiej świadczy jego nazwa. To element stosowany m.in. w układach hydraulicznych, który pozwala na sprawne łączenie i rozłączanie dwóch elementów bez utraty szczelności. W związku z tym znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w domowych instalacjach ogrzewania, ale również w wielu innych obszarach – między innymi w przemyśle czy układach hydraulicznych zaawansowanych maszyn. 

Jak dzielimy szybkozłącza hydrauliczne? Rodzaje, z którymi mamy najczęściej do czynienia, to szybkozłącza grzybkowe, skręcane, wtykowe i suchoodcinające. Element może być wykorzystywany m.in. do odcinania części instalacji, np. w celu wykonania napraw czy przeglądu, jak i jako przejściówka. Szybkozłącza hydrauliczne można również dzielić ze względu na rozmiar zaworu (np. szybkozłącze hydrauliczne ½ czy ¾ cala).

 

Szybkozłącze hydrauliczne przy naczyniu wzbiorczym

Szybkozłącza mogą mieć wobec tego różne zastosowania. Szczególnie istotną rolę zyskują przy naczyniach wzbiorczych. Ich zadaniem jest przejmowanie nadmiaru cieczy, który powstaje w związku ze zwiększaniem jej objętości pod wpływem podnoszenia temperatury. Pozwala to obniżyć ciśnienie układu, co mogłoby powodować poważne awarie. Po jego wyrównania ciecz wraca natomiast do układu. 

Wysokiej jakości szybkozłącze hydrauliczne, takie jak to produkowane przez AFRISO, jest więc gwarancją bezpieczeństwa, więcej informacji znajdziesz na: https://afriso.pl/katalog-online/afriso/1a6-szybkozlacze-do-naczynia-wzbiorczego-ask-z-zaworem-rewizyjnym/grupy

Szybkozłącze składa się z zaworu rewizyjnego, pozwalającego na odcięcie przepływu cieczy w układzie, oraz spustowego, który daje możliwość opróżniania przeponowego naczynia wzbiorczego.

 

Jakie korzyści odnosisz dzięki zastosowaniu szybkozłącza?

Poprawne podłączenie naczynia przeponowego jest niezbędne do prawidłowego działania układów grzewczych. Stosując szybkozłącze hydrauliczne, zyskujesz możliwość odłączenia wzbiornika bez konieczności opróżniania instalacji. 

Wodę zebraną w naczyniu wzbiorczym można wypuścić przez zaworek spustowy. Dzięki temu prace konserwacyjne czy przeglądy przebiegają zdecydowanie sprawniej. Możliwa jest również prosta wymiana naczynia przeponowego, na przykład jeśli dojdzie do jego awarii.

Aby otworzyć lub zamknąć zawór rewizyjny, wystarczy posłużyć się kluczem imbusowym. Jest przy tym dodatkowo zabezpieczony kołpakiem umożliwiającym założenie plomby, która może dodatkowo zabezpieczyć element przed ingerencją nieupoważnionych osób.

 

122c0fbc0d36864051629a75ce6867ea.jpg

 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Szybkozłącza hydrauliczne muszą radzić sobie z wyjątkowo trudnymi warunkami. To od nich w znacznej mierze zależy bezpieczeństwo całego układu, dlatego warto upewnić się, że będą w stanie im sprostać. Korpus szybkozłącza hydraulicznego powinien być wykonany z mosiądzu. 

Element wysokiej jakości będzie odporny na temperatury sięgające 120°C oraz ciśnienie 10 bar. Ważną kwestią jest również spełnianie normy PN-EN 12828, która reguluje między innymi środki bezpieczeństwa, w które muszą być wyposażone instalacje centralnego ogrzewania, aby chronić je przed przekroczeniem maksymalnego ciśnienia i temperatury roboczej. 

Wybierając szybkozłącza hydrauliczne sprawdzonych producentów, zyskujesz gwarancję niezawodności i bezpieczeństwa.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także