
Ujęcie „Dobra" zlokalizowane jest w północno-wschodniej części miasta na osiedlu Dobra przy ul. Podlesie. Jest to najstarsze ujęcie wody pitnej w Jaworznie - ostało wybudowane w latach 1920-1922. Jednak pomimo swojego wieku obiekt od lipca może służyć jako przykład nowoczesnej infrastruktury wodnej. Po półrocznej pracy został on całkowicie zautomatyzowany.
Ujęcie "Dobra" składa się z dwóch studni D1 i D2. W/g obowiązującej od 1999 r. dokumentacji hydrogeologicznej zasoby wodne ujęcia wynoszą do 4500m3/dobę wody o dobrej jakości. Rzeczywisty pobór wód kształtuje się na poziomie około 2960 m3/dobę. Z ujęcia korzystają mieszkańcy Dobrej, Pieczysk i Szczakowej.
Do tej pory wszystkie czynności związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem produkcji wody lub ze zmianą jej przepływu, czy też z dozowaniem substancji zabezpieczającej wodę były wykonywane i sterowane manualnie przez obecnych na ujęciu pracowników. Obecnie wszystkimi tymi funkcjami zarządzać można ze stanowiska dyspozytorskiego MPWiK.
Za stworzenie układu sterowniczego odpowiedzialni są automatycy z MPWiK pracujący w dziale Utrzymania Ruchu. Prace nad projektem trwały 6 miesięcy, natomiast sam moment przełączenia na nowy układ zajął zaledwie jeden dzień.
System monitoruje poziomy wody w studniach D1 D2, ciśnienia oraz przepływy w rurociągach, sygnalizuje ewentualne awarie – przecieki wody, obniżenie ciśnienia. Zarządza pracą poszczególnych pomp, tak aby ich czas pracy był równomiernie rozłożony. Automatycznie decyduje, kiedy zwiększyć lub zmniejszyć produkcję, w zależności od rozbioru wody w dzielnicach. Zarządza też pompami do dawkowanie podchlorynu sodu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.jaworzno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym
Schemat oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Są najtańsze i najczęściej stosowane. Ścieki po wstępnym oczyszczeniu w osadniku...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-