Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-07-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-07-08
Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące czystości wód gruntowych
Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące czystości wód gruntowych
Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące czystości wód gruntowych
Pod koniec ubiegłego miesiąca Unia Europejska uchwaliła porozumienie w sprawie nowych standardów czystości wód gruntowych, stało się to mimo głosów sprzeciwu ze strony czterech członków wspólnoty, bowiem Niemcy, Włochy, Szwecja i Węgry uznały iż proponowane zmiany przepisów nie ochronią wód dostatecznie dobrze.

Zgodnie z przyjętymi postanowieniami, woda gruntowa przesączająca przez skalne warstwy wodonośne, winna spełniać te same standardy czystości odnoszące się do związków pestycydowych i azotanowych, co woda powierzchniowa znajdująca się w rzekach i jeziorach na terenach intensywnie wykorzystywanych przez rolnictwo.

Podczas przemówienia poprzedzającego uchwalenie porozumienia Komisarz ds. Środowiska UE Stavros Dimas przyznał że „Wody gruntowe są bardzo ważnym zasobem naturalnym, który stanowi główne źródło zaopatrzenia w wodę, nie tylko do celów spożywczych, ale również dla przemysłu i rolnictwa”. Przyjęcie tego porozumienia stanowi ukoronowanie działań prawodawczych UE, dotyczących unormowania jakości i czystości wody na terenie Wspólnoty.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, państwa, na których terytorium zostaną sklasyfikowane obszary podatne na skażenie azotanami lub pestycydami oraz będące intensywnie wykorzystywane rolniczo, będą musiały podjąć działania mające na celu redukcję zanieczyszczeń. Przyjęty próg określający maksymalną dopuszczalną zawartość niebezpiecznych związków azotanowych i pestycydowych wynosi 50 miligramów na litr wody. W rejonach nie objętych szczególnym ryzykiem wynikania zanieczyszczeń, członkowie wspólnoty są zobowiązani do zachowania norm pod groźbą podjęcia przeciwko nim działań prawnych.

Konieczność objęcia szczególnym nadzorem terenów rolniczych wynika z faktu, iż większość związków azotanowych pochodzi z miejsc hodowli trzody chlewnej, natomiast pestycydy to składnik stosowany głównie w nawozach rolniczych. Jednakże Niemcy, Włochy, Szwecja i Węgry podniosły sprzeciw w tej sprawie twierdząc, że Unia powinna ustanowić przepisy chroniące zasoby wodne bardziej kompleksowo.
Ich zdaniem limity winny obowiązywać większą liczbę zanieczyszczeń, a nie jedynie dwie substancje określone w postanowieniu.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
www.planetark.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także