Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-05-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-05-09
UOKiK o wodociągach: nadal stosowane są nielegalne praktyki, ale widać poprawę
UOKiK o wodociągach: nadal stosowane są nielegalne praktyki, ale widać poprawę

W zeszłym roku prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji wydała blisko 50 decyzji w kwestii nielegalnych praktyk, stosowanych przez gminy i spółki komunalne działające na rynku wodociągowo-kanalizacyjnym. Od początku br. podobnych decyzji jest już 11. Decyzje od lat dotyczą podobnych działań. Na plus przedsiębiorstwom wod-kan można policzyć to, że dobrowolnie zobowiązują się one do zaniechania praktyk niezgodnych z prawem.

"Jedną z najczęściej spotykanych nieprawidłowości jest bezprawne obciążanie odbiorców kosztami budowy części sieci" - czytamy w komunikacie UOKiK. Zgodnie z obowiązującym prawem, klienci mają obowiązek sfinansowania jedynie przyłącza oraz pomieszczenia przeznaczonego na instalację wodomierza. Tymczasem spółki każą odbiorcom ponosić koszty również innych prac związanych z budową sieci kanalizacyjnej.

Inną, często stosowaną a niezgodną z prawem praktyką, jest wyłączanie przez przedsiębiorców własnej odpowiedzialności za przerwy w dostawie wody. Wedle przepisów spółki wod-kan zobligowane są do naprawy szkód powstałych w wyniku ich działań lub zaniedbań. W tym roku UOKiK wykrył 3 przypadki zaniechania tego obowiązku.

Kolejną kwestią, która wymaga poprawy, jest sposób ustalania należności za pobraną ilość wody w przypadku utraty lub uszkodzenia wodomierza z winy odbiorcy. W takich przypadkach dostarczyciel usług ma prawo domagać się od odbiorcy uiszczenia opłaty za wodę, która faktycznie została pobrana lub ustalić opłatę na podstawie średniego zużycia wody z ostatnich trzech miesięcy, w których wodomierz działał sprawnie. Jednak zdarza się, że gminy i spółki komunalne naliczają opłaty według innych, niekorzystnych dla konsumentów, wyliczeń.

Nielegalne praktyki dotyczą wreszcie kwestii rozwiązania umowy z odbiorcą. Prawo ściśle reguluje sytuacje, w których spółka wod-kan może zaprzestać świadczenia usług. Dlatego UOKiK zakwestionował zapisy w umowach dwóch spółek, które przyznawały sobie prawo do rozwiązania umowy w sytuacjach, które nie są określone w przepisach.

(rw)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
UOKiK
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także