Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-01-07 | Ostatnia aktualizacja: 2009-01-07
USA: leki w wodzie pitnej

USA: leki w wodzie pitnej
Naukowcy zwracają uwagę na konieczność dalszych badań, gdyż nieznane są interakcje, w jakie substancje te mogą wchodzić ze środkami dezynfekcyjnymi stosowanymi przy uzdatnianiu wody pitnej - informuje "Environmental Science & Technology".
Badania składu chemicznego wody pitnej prowadzone były przez rok, przez naukowców z Southern Nevada Water Authority (SNWA). W tym czasie analizowano próbki wody pobierane z 19 losowo wybranych punktów zlokalizowanych w USA. Wodę do analiz czerpano ze studni w rejonach wodonośnych (skąd woda trafia do zakładów uzdatniających), jak również z zakładów uzdatniania wody (próbki po przejściu procesu uzdatniania) oraz z kranów prywatnych domów.
Naukowcy wytypowali 51 związków chemicznych - w tym 20 leków oraz 25 substancji o charakterze egzogennych związków hamujących działanie hormonalnych układów wydzielania wewnętrznego, których śladów szukano w badanych próbkach wody.
Przynajmniej w jednej z analizowanych próbek wykryto 34 spośród 51 szukanych związków chemicznych (pozostałych 17 substancji nie wykryto wcale). 11 związków chemicznych obecne było w połowie analizowanych próbek pobranych wprost ze studni, z których czerpano wodę na potrzeby zakładu uzdatniania wody.
W ponad 50 procentach próbek pobranych z domowych kranów oraz z punktów uzdatniania wody wykryto obecność leku o działaniu uspokajająco nasennym oddziałującym na centralny system nerwowy, leku wykorzystywanego w leczeniu padaczki, o działaniu hamującym na rozprzestrzenianie się impulsów elektrycznych w mózgu oraz atrazyny (środek chemiczny - herbicyd - stosowany w rolnictwie).
Wyniki badań budzą kontrowersje, gdyż z jednej strony stężenia wykrytych substancji w wodzie pitnej są poniżej dopuszczalnej normy, jednak z drugiej strony, nieznany jest obecnie wpływ długoterminowej ekspozycji ludzi nawet na tak niskie stężenia farmaceutyków, które wnikają do naszych organizmów z każdym mililitrem wypitej wody.
Dodatkowo, brak jest jakichkolwiek danych o interakcjach, jakie zachodzą pomiędzy farmaceutykami zawartymi w wodzie pitnej oraz substancjami chemicznymi stosowanymi w procesie uzdatniania wody, których stężenia w wodzie pitnej bywają bardzo wysokie. Nie wyklucza się tutaj możliwości synergicznego działania prowadzącego do zwiększenia szkodliwości.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-
-