
W czwartek, 14 marca br. w Urzędzie Miasta w Bełchatowie przedstawiciele miejskiej spółki WOD.-KAN., w obecności Prezydenta Miasta Bełchatowa, podpisali umowę z wykonawcą budowy instalacji przeróbki osadów. Przedsięwzięcie będzie realizować Konsorcjum Firm: Rebud Bełchatów, Energomontaż-Północ oraz Elbox Bełchatów.
„To pionierska inwestycja, dzięki której bełchatowska oczyszczalnia ścieków będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju. Nie bez znaczenia jest również poprawa stanu środowiska, z drugiej strony budowa suszarni to także konieczność, którą nakłada na nas unijne prawo" – mówi Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa. Instalacja będzie gotowa w kwietniu 2014 roku, a koszt jej wykonania to ponad 31 mln zł.
W bełchatowskiej oczyszczalni, na powierzchni pół hektara powstaną cztery wielkie suszarnie, wyglądem przypominające szklarnie. Co jest ewenementem w skali kraju, suszarnie będą odzyskiwać 100 procent osadu i będą działać stale, przez cały rok. „Do suszenia osadów zostanie wykorzystana energia słoneczna. Dodatkowo suszarnia zostanie wyposażona w podgrzewaną posadzkę, która w okresie zimowym będzie zasilana energią wytwarzaną ze ścieków oczyszczonych za pomocą pomp ciepła" – mówi Edward Olszewski, Prezes spółki WOD.-KAN. Suszarnia, która powstanie przy bełchatowskiej oczyszczalni będzie jedną z trzech w kraju, i jednocześnie największą w Polsce, która wykorzystywać będzie metody hybrydowe, a nie tylko słoneczne.
Wyłoniony wykonawca będzie realizował przedsięwzięcie w formule „zaprojektuj i wybuduj". „W tej chwili omawiamy z inwestorem koncepcję. Po jej zatwierdzeniu przejdziemy do tworzenia projektu" – mówi Włodzimierz Remba, wspólnik i lider Konsorcjum Rebud Bełchatów, Energomontaż-Północ oraz Elbox Bełchatów.
Instalacja przyniesie wiele oszczędności. Wysuszone osady zmniejszają swoją objętość ponad czterokrotnie, co pozwoli na wydajniejsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w przypadku konieczności składowania.
Osad w postaci granulatu posiada także niemałą wartość energetyczną. „Wysuszony osad ściekowy ma podobny poziom wilgotności, co miał węglowy stosowany w kotłowniach, a jego wartość kaloryczna jest zbliżona do węgla brunatnego, dlatego z powodzeniem może być wykorzystany, jako paliwo alternatywne" – przyznaje prezes WOD.-KAN. Bełchatowska spółka jest w trakcie nawiązywania kontaktów handlowych na odbiór wysuszonych osadów przez cementownię, prowadzone są też rozmowy z Elektrownią Bełchatów.
Przypomnijmy. Budowa przeróbki osadów jest dziewiątym, ostatnim z zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa". Przeprowadzenie nowoczesnej modernizacji jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- Urząd Miasta Bełchatowa

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
-
-
-