
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego podczas rejsu badawczego po Zbiorniku Goczałkowickim natknęli się na rzadko występujące okazy gąbek słodkowodnych. Odkrycie to świadczy o czystości wody i obfitości planktonu, a także wskazuje na to, że zbiornik świetnie nadaje się do hodowli ryb.
Gąbki słodkowodne powszechnie występują w wodach Afryki Północnej, Ameryki Północnej, Azji i Europy. W Polsce osiągają kilkadziesiąt centymetrów wysokości lub średnicy, w zależności od kształtu dostosowującego się do podłoża. Ich ubarwienie zazwyczaj jest szarobrązowe lub żółtawe, zaś przy silnym naświetleniu – zielonkawe.
Gąbki są wrażliwe na zanieczyszczenia, produkty gnicia (metan i siarkowodór), a także substancje toksyczne i oleje, co czyni je naturalnymi wskaźnikami jakości wody w zbiorniku. Ponadto odfiltrowują z wody nano- i mikroplankton (bakterie, wiciowce, okrzemki, bruzdnice i pierwotniaki) oraz martwe cząsteczki organiczne.
W Polsce gąbki zasiedlają zwykle płycizny, na których ruch wody jest największy. Zimę przeżywają w postaci tzw. gemmul (pąków zimowych). W Goczałkowicach tak dużych jak teraz okazów gąbek słodkowodnych nie zaobserwowano od wielu lat.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
Bakteria E. coli w wodzie - występowanie, objawy, zwalczanie
W wodzie przeznaczonej do spożycia istnieje ryzyko występowania mikroorganizmów zagrażających zdrowiu i życiu. Jednym z nich jest bakteria...
-
-
-
-
-