
Od 16 stycznia rozpoczęła działanie Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie, na której trwają jeszcze ostatnie prace modernizacyjne. Dzięki temu z kranów w Poznaniu popłynie woda pitna lepsza pod względem jakości, barwy, zapachu i smaku.
Poznańska woda będzie odtąd zawierać mniej chloru, który używany jest jako środek dezynfekcyjny. Jest to efekt zastosowania w modernizowanej stacji nowoczesnych procesów uzdatniania wody, bazujących na ozonowaniu i filtracji poprzez węgiel aktywny.
"Nie oznacza to jednak - mówi Agnieszka Arabska, kierownik serwisu obiektów produkcji wody i oczyszczania ścieków Aquanet - że w wodzie w ogóle nie będzie chloru. Zastosujemy minimalną dawkę, ponieważ mamy bardzo rozległą sieć wodociągową i aby zabezpieczyć ją przed wtórnym skażeniem musimy minimalnie dezynfekować wodę. Klienci nie powinni wyczuwać zapachu chloru."
Modernizacja SUW w Mosinie rozpoczęła się w 2010 roku i kosztuje ok. 300 mln zł. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Jednym z głównych elementów modernizacji jest największa i najnowocześniejsza w Polsce napowietrzalnia kaskadowa składająca się z 30 kaskad o łącznej wydajności 150 tys. m3 na dobę. Po zakończeniu prac, które planowane jest na wrzesień, SUW w Mosinie ma się stać najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- aquanet.pl, portalspozywczy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-