
Podczas prac modernizacyjnych na ulicy Chrobrego w Lesznie natrafiono na fragment starego drewnianego rurociągu. Pochodzi on prawdopodobnie z drewnianego systemu wodociągowego, który pojawił się w Lesznie już w XVIII w.
W centrum miasta funkcjonowały wtedy baseny, do których doprowadzano wodę ze źródła Pażla (Paschelbrunnen). Rurociąg działał na zasadzie grawitacyjnej, bo ujęcie wody znajdowało się kilka metrów powyżej punktu poboru.
Obecna ulica Chrobrego na przełomie XVIII/XIX w. znajdowała się w zasięgu tzw. dużego wodociągu (der grosser Gang) i wykopana rura to zapewne jeden z nielicznych egzemplarzy pozostawionych w ziemi po przeprowadzonej w 1864 r. wymianie rur drewnianych na żeliwne.
"Rura znajdowała się w wykopie na głębokości ok. 1,5 m - mówi nadzorujący prace budowlane archeolog Jarosław Wyrwiński. Zlokalizowaliśmy ją przy skrzyżowaniu ulicy Chrobrego i Brackiej. Po zdjęciu szalunków z wykopu sprawdzimy, czy nie ma tam innych pozostałości historycznego wodociągu i będzie można coś więcej powiedzieć o znalezisku."
Fragment zabytkowego rurociągu trafił już do zakładowego muzeum wodociągów znajdującego się przy siedzibie MPWiK Leszno na ulicy Lipowej 76A.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik-leszno.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl
Leszek Kowanek
Podobne rurociągi znajdywano już w latach 60 w m. Kościan (m.powiatowe 25 tys mieszkańców) ok. 32 km od Leszna w czasach rozbudowy kanalizacji sanitarnej m.Kościana