Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-05-22 | Ostatnia aktualizacja: 2011-05-22
W Lublinie wystawa o miejskich wodociągach

W Lublinie wystawa o miejskich wodociągach
Eksponaty na wystawie zatytułowanej „MPWiK Lublin: Początki - Teraźniejszość” pochodzą ze zbiorów tutejszego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Najcenniejszym był fragment drewnianej rury wodociągowej z XVI wieku, znaleziony w 1996 r. Rura ta ma średnicę 20 cm i jest wykonana z drzewa sosnowego z wywierconym otworem.
Na wystawie można było też zobaczyć fotokopię umowy z 1506 r. między rajcami miejskimi a rurmistrzem Janem z Nowego Sącza na wykonanie tej drewnianej sieci wodociągowej. Wodociąg miał wtedy długość około 5 km. Doprowadzał wodę do miasta z rzeki Bystrzycy. W jego skład wchodził m.in. rurmus, czyli urządzenie, za pomocą którego woda podnoszona była do wieży wodnej w najwyższym punkcie Lublina, a stamtąd grawitacyjnie spływała do punktów czerpalnych.
Na wystawie zaprezentowano też m.in. stare wodomierze, a także plany sieci wodociągowej z 1932 r. - kiedy miała ona długość 63 km - oraz obecnej, o długości ponad 900 km. Można było też zobaczyć elementy nowoczesnej sieci wodociągowej. Jednym z eksponatów była wizualizacja metra sześciennego wody – tysiąc litrowych butelek ułożonych w jeden blok.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naukawpolsce.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-
-
-