Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-05-16 | Ostatnia aktualizacja: 2005-05-16
W Szczecinie rozpoczął się remont kanałów

W Szczecinie rozpoczął się remont kanałów
Zakład Wodociągów i Kanalizacji dokładnie zinwentaryzował znaczną część kanałów, które będą remontowane. „Było to możliwe dzięki kamerze, którą wpuszczaliśmy w kanały i za jej pomocą uzyskaliśmy pełen obraz uszkodzeń ” - powiedział Tomasz Makowski, rzecznik ZWiK-u. Nieszczelności kanałów powodują infiltrację, czyli przedostawanie się wód gruntowych i piasku do wnętrza kanału, albo jeszcze groźniejszą eksfiltrację, czyli przedostawanie się nieczystości do gruntu. Naprawy wymagają zarówno kanały o średnicy 25 cm, jak i takie, które mają szerokość na dwa, trzy metry. Duże kanały z cegły będą naprawiane środkami chemicznymi, ale niektóre fragmenty będzie trzeba po prostu wymienić.
Aby zminimalizować utrudnienia w ruchu, wynikające z prowadzonych prac remontowych, w przypadku mniejszych kanałów będzie stosowana metoda bezwykopowa. W takim przypadku na końcach remontowanych odcinków kanałów będą znajdowały się jednostki techniczne, które w pewnym stopniu ograniczą ruch pojazdów. Natomiast tam, gdzie kanały będą miały wystarczającą średnicę, prace ‘zejdą’ całkowicie pod powierzchnię – zakłócając ruch uliczny w minimalnym stopniu. W miejscach newralgicznych, takich jak skrzyżowania i inne istotne węzły komunikacyjne, remont będzie prowadzony w weekendy. Jednak znakomita większość prac ma być wykonywana metodą bezwykopową.
Po renowacji i podłączeniu kanałów, nowe ścieki będą odprowadzane do istniejącej już oczyszczalni Pomorzany. Dzięki temu, Szczecin przestanie zrzucać do Odry codzienną dawkę ścieków, szacowaną na 80 tys. metrów sześciennych (można by nimi zapełnić dwa wielkie chemikaliowce, jakie buduje aktualnie Stocznia Szczecińska). Prace wodno-kanalizacyjne są realizowane w ramach programu "Poprawa jakości wody". Jest to największy program inwestycyjny w zakresie ochrony środowiska w Polsce. Jego wartość wynosi 288 mln euro. W skład inwestycji wchodzi 11 kontraktów, a najważniejszym jest budowa oczyszczalni ścieków Pomorzany. Ponadto plany przewidują: zbudowanie 160 km nowych sieci kanalizacyjnych, wyremontowanie 57 km istniejących kanałów; zbudowanie magistrali wodnych Miedwie - Kijewo i Warszewo - Mścięcino oraz 58 km sieci wodociągowych. Inwestycje będą zakończone do 2008 r.
Bezwykopowa metoda uszczelniania kanałów w skrócie:
Przed przystąpieniem do właściwego procesu uszczelniania danego odcinka kanału (najczęściej między dwoma studzienkami), konieczne jest jego udrożnienie i oczyszczenie ścianek z zanieczyszczeń, mogących wpłynąć negatywnie na prowadzony później proces rozpęczania uszczelnienia. Po przygotowaniu wewnętrznej powierzchni kanału, do jego wnętrza wprowadza się rękaw z folii i żywic, który wcześniej był przechowywany w lodówce, w celu zachowania odpowiednich własności mechanicznych. Do rękawa wtłaczane jest powietrze o ciśnieniu jednej atmosfery i temperaturze 65 stopni Celsjusza, dzięki czemu pęcznieje i przylega do ścianek kanału. Następnie przez utworzony w ten sposób przewód przepompowywana jest zimna woda, dzięki której żywice ulegają utwardzeniu, a rękaw z dwóch stron jest ucinany. Tak uszczelniona rura może pracować kilkadziesiąt lat.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- http://miasta.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl