Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-08-05 | Ostatnia aktualizacja: 2009-08-05
W Żarach czyszczą ścieki z pomocą słońca

W Żarach czyszczą ścieki z pomocą słońca
Trzy suszarnie, przypominające ogrodnicze szklarnie, mierzą 116 m długości i 6 m wysokości. Zasilane są nie jak w innych oczyszczalniach prądem, ale energią słoneczną. - To pozwala na ogromne oszczędności. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej można zaoszczędzić prawie 2 tys. megawatogodzin. Dodatkowo nie powoduje to zwiększenia emisji dwutlenku węgla - tłumaczy Czesław Krywiński, dyrektor spółki Złota Struga eksploatującej oczyszczalnię ścieków. Ale suszarnia to nie tylko oszczędzanie energii. - Osad ściekowy dzięki suszarni pięciokrotnie zmniejsza swoją objętość. W ciągu miesiąca zauważono, że objętość zmniejszyła się z 3600 ton do zaledwie 800, a to oznacza mniejsze koszty jego transportu - dodaje Krywiński.
Jak działa suszarnia osadów? Trafiają do niej odpady pościekowe. Ciepło, które wytwarzają solary, służy do odparowywania wilgoci, dzięki czemu otrzymuje się bezwonny granulat. W ten sposób pominięty został proces fermentacji.
Osady były dotychczas wykorzystywane w rolnictwie. Teraz, po wybudowaniu suszarni, pojawiła się kolejna koncepcja ich użycia jako alternatywne paliwo opałowe - mówi Roman Pogorzelec, burmistrz Żar.
Miasto zleciło już badania. Wyniki mają pokazać możliwości wykorzystania odpadów na opał. Trzeba jednak poczekać na stosowne zmiany w prawie, które pozwoliłyby na taką działalność.
Koszt inwestycji to 6,6 mln zł. Ponad połowę kwoty zasiliła dotacja z Ekofunduszu, 2,3 mln zł pożyczki udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Na ogół tego typu suszarnie osadów nie znajdują się przy tak małych oczyszczalniach, ale przy dużych obiektach. Suszarnia w Żarach jest jednym z najnowocześniejszych i największych w Europie. Jest również jedynym takim obiektem w zachodniej Polsce. W kraju podobne suszarnie znajdują się w Rzeszowie i Iławie, dwie kolejne powstaną w Myszkowie na Śląsku i w Kłodzku.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- miasta.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
Projektowanie maszyn – nowoczesne rozwiązania dla przemysłu
Nowoczesny przemysł stoi przed ogromnymi wyzwaniami, takimi jak rosnące zapotrzebowanie na wydajność, bezpieczeństwo i innowacyjność. Właśnie...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl