
We wrześniu otwarto w Żywcu jedną z najnowocześniejszych w kraju suszarni osadów ściekowych. Był to kolejny etap projektu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie - faza II" realizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu.
Wykonawcą projektu była firma Instal Kraków S.A. Inwestycja kosztowała sporo, bo 15 mln zł, jednak aż 82% tej sumy zostało pokryte ze środków unijnych. "Mam nadzieję, że mieszkańcy to docenią"- mówiła nowym obiekcie prezes MPWiK Halina Staszkiewicz.
Nowa suszarnia jest odpowiedzią na nowe przepisy dotyczące utylizacji osadów ściekowych. Odwodniony osad ściekowy będzie w niej poddany obróbce termicznej. W efekcie zostanie on zmieniony w produkt bezpieczny dla środowiska i stanowiący materiał energetyczny o parametrach kaloryczności zbliżonych do węgla brunatnego. Jego podstawowym odbiorcą mają być cementownie, które będą go wykorzystywać do wytwarzania energii cieplnej.
Ilość osuszanych osadów wyniesie 13 300 ton rocznie co oznacza wydajność odparowywania rzędu 1300 kg wody na godzinę. Suszarnia będzie odbierać osad nie tylko z oczyszczalni ścieków w Żywcu, na terenie której została zbudowana, ale także z oczyszczalni w Zwardoniu, Węgierskiej Górce oraz innych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik-zywiec.pl, zywiec.naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl