Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-20
Wadowice: rozpoczęto budowę kanalizacji
Wadowice: rozpoczęto budowę kanalizacji
Wadowice: rozpoczęto budowę kanalizacji
W Wadowicach rozpoczęła się realizacja projektu poprawy gospodarki wodno-ściekowej dofinansowywanego ze środków Funduszu Spójności oraz pożyczek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu, który w 2004 roku otrzymał decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu dotacji jest kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki wodnej i ściekowej na terenie miasta i gminy Wadowice. Całkowite koszty realizacji projektu to 17,6 mln euro, z czego 85 procent objętych jest refundacją z Funduszu Spójności. Pozostała kwota to udział własny Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Aby zapewnić płynność finansową projektu Zarząd NFOŚiGW podjął uchwały o udzieleniu beneficjentowi dofinansowania w formie pożyczki inwestycyjnej w wysokości ok. 1,3 mln euro oraz pożyczki płatniczej w wysokości 20 procent dotacji Funduszu Spójności, czyli prawie 3,0 mln euro. Obecnie uzgadniana jest treść stosownych umów.

Porządkowanie systemu wodno-ściekowego w mieście i gminie jest największą proekologiczną inwestycją w historii Wadowic. Zanim przystąpiono do pierwszych robót budowlanych kilka lat trwało opracowanie dokumentacji i wniosku o dofinansowanie z UE, przygotowanie inwestycji, zapewnienie finansowania, opracowanie dokumentacji przetargowych oraz wyłonienie wykonawcy.

W ramach projektu przewiduje się budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, obejmującej swoim zasięgiem obszar gminy Wadowice oraz część miasta Wadowice, modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz modernizację zakładu uzdatniania wody w Wadowicach. W wyniku modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków jej docelowa przepustowość wyniesie ok. 8,6 tys. metrów sześc. na dobę, co odpowiada ok. 69,6 tys. RLM (równoważna liczba mieszkańców). Teren przeznaczony pod rozbudowę oczyszczalni ścieków położony jest ok. 100 metrów od brzegów rzeki Skawy. W projekcie przewidziana jest budowa kanalizacji sanitarnej o długości ok. 52 km oraz lokalnych pompowni ścieków. Wybudowany zostanie nowy odcinek sieci wodociągowej o długości ok. 16 km oraz cztery hydrofornie. Do wodociągu zostanie podłączonych ok. 1,2 tys. mieszkańców dotychczas pozbawionych możliwości korzystania z miejskiej sieci wodociągowej. Wadowicki projekt Funduszu Spójności obejmuje również modernizację zakładu uzdatniania wody.

Prace budowlane przy wadowickim projekcie rozpoczęły się w drugiej połowie stycznia br. a wykonawcą kontraktu na budowę nowej kanalizacji (nowe kanały i pompownia lokalna z przejściem pod rzeką Skawą) wyłonionym w przetargu została Firma Budowlana WULKAN Piotr Pająk z Jaroszowic k. Wadowic. Oprócz sieci kanalizacji w miejscowościach Wadowice-Zaskawie, Jaroszowice, Ponikiew Chobot o łącznej długości ok. 27 km, wykonawca ma przed sobą najtrudniejsze zadanie, jakim będzie wykonanie podwójnego przewiertu (w sumie ponad 1200 metrów) pod rzeką Skawą gdzie umieszczony zostanie rurociąg tłoczny. Prace te wykonane zostaną z zastosowaniem bezwykopowej metody horyzontalnego przewiertu sterowanego (HDD – Horizontal Directional Drilling). Dzięki tej technologii ograniczony będzie wpływ inwestycji na środowisko naturalne, znacznie skróci się czas wykonania inwestycji oraz wyeliminowana zostanie konieczność odbudowy brzegów koryta rzeki i zapewniona nienaruszalność wałów przeciwpowodziowych. Ostatnia z zalet jest bardzo ważna w przypadku takiej rzeki jak Skawa, która potrafi być groźna w okresach wezbrań powodziowych.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nfosigw.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także