
Zgodnie z nowym raportem przygotowanym przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) Europa powinna zwiększyć wydajność produkcji pitnej wody oraz podnieść jej cenę, aby odpowiadała ona kosztom jej oczyszczania oraz transportu.
Zdaniem EEA przeszkodą dla podniesienia efektywności produkcji wody w Europie są powszechnie stosowane w niektórych częściach Europy zryczałtowane ceny wody. Sytuacja, w której użytkownicy płacą ujednolicone kwoty bez względu na to, jaką ilość wody zużywają, nie zachęca do oszczędzania ani w gospodarstwach domowych ani w rolnictwie.
Według raportu o nazwie "Oszacowanie zwrotu kosztów przez podniesienie cen wody" ("Assessment of cost recovery through water pricing") ceny wody powinny być ustalane na poziomie, który zarówno zachęciłby do efektywnego jej wykorzystania oraz właściwie oddawałby jej realne koszty (obejmujące także oczyszczanie i transport). Ponadto wliczone tu powinny być również koszty środowiskowe takie jak produkowane zanieczyszczenie i kurczenie się zasobów.
"W wielu częściach Europy niegospodarne korzystanie z wody jest poważnym problemem - mówił Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA. Niemniej jednak Europa ma wielki potencjał, aby zredukować zużycie wody przez podniesienie efektywności w jej wykorzystywaniu. Naliczanie użytkownikom opłat za ilość wody, którą rzeczywiście wykorzystują, oraz według stawek odpowiadających prawdziwym kosztom wody, byłoby czytelnym sygnałem, że woda jest cennym i ograniczonym dobrem."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- edie.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Szybkość działania to podstawowy warunek zapobiegania wyciekom wody w Europie
Zawsze gdy widzę ekipę naprawiającą wycieki wody z migającymi światłami awaryjnymi, siłą rzeczy sprawdzam czy używa ona naszych...
-
-
-