
Na początku września w Sosnowcu przez ponad tydzień woda w kranach nie nadawała się do picia. Problem wystąpił w czterech dzielnicach: Klimontowie, Porąbce, części Zagórza oraz Kazimierzu Górniczym - zamieszkiwanych łącznie przez ok 50 tys. ludzi. Zdatną do picia wodę dowożono im beczkowozami.
Parametry fizykochemiczne wody pogorszyły się 2 września po remoncie magistrali wodociągowej Maczki-Zagórze na ul. Wileńskiej. Nie wiadomo jednak na razie co było bezpośrednią przyczyną zanieczyszczenia. Ma to wyjaśnić specjalnie powołana w tym celu komisja. "Codziennie dostarczamy wodę dla 3,5 miliona mieszkańców regionu. To pierwsza tego typu sytuacja od ponad 5 lat. Nie możemy sobie pozwolić w przyszłości na podobne przypadki" – komentuje sprawę rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach (GPW), Aleksander Maicher.
Przez sześć dni trwało intensywne płukanie magistrali wodą pompowaną ze stacji w Goczałkowicach (wcześniej wykorzystywano stację „Maczki"). Ostatecznie 12 września pojawił się oficjalny komunikat o opanowaniu sytuacji i powrocie czystej wody. Wieczorem z ulic ostatecznie zniknęły beczkowozy.
GPW zapowiedziało, że w związku z awarią nie pobierze żadnych opłat od Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji za okres od 2 września. Żeby wynagrodzić mieszkańcom niedogodności, spółka zdecydowała się przyznać im bonifikaty w opłacie za dostarczoną wodę.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl, nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Skuteczne metody izolacji i osuszania murów budynków – rozwiązania z...
Wilgoć w murach budynków stanowi poważne zagrożenie dla trwałości konstrukcji, komfortu użytkowania oraz zdrowia mieszkańców. Problem ten dotyczy...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl