Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-03-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-03-12
Zanieczyszczenie wód powierzchniowych największym problemem polskiej gospodarki wodnej
Zanieczyszczenie wód powierzchniowych największym problemem polskiej gospodarki wodnej

Tak wynika z ogólnopolskich badań, przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Wyniki konsultacji społecznych przedstawiono podczas V Krajowego Forum Wodnego, które odbyło się w ostatnich dniach lutego. Wnioski z badań starało się wyciągnąć blisko 120 ekspertów, przedstawicieli różnorodnych instytucji i organizacji z dorzecza Wisły oraz Odry.

Konsultacje społeczne i Krajowe Forum Wodne zostały zorganizowane w związku z wdrożeniem Ramowej Dyrektywy Wodnej. Wymóg, jaki stawia unijne prawo Polsce oraz innym krajom członkowskim, to osiągnięcie do 2015 r. dobrego stanu wód powierzchniowych oraz podziemnych. W badaniach wzięło udział ok. 800 przedstawicieli przemysłu, rolnictwa, samorządów, środowiska akademickiego i organizacji ekologicznych. Poproszono ich o określenie kluczowych problemów polskiej gospodarki wodnej oraz ich przyczyn.

Jeżeli chodzi o wskazanie głównego problemu, z jakim zmierzyć się musi krajowa gospodarka wodna, to ankietowani eksperci byli zgodni - jest nim zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Problem ten dostrzegło w swym regionie 72% ekspertów, a 28% pytanych oceniło jakość wód powierzchniowych jako złą lub bardzo złą. Przyczyn takiego stanu rzeczy eksperci upatrywali w zaśmiecaniu rzek i potoków, odprowadzaniu nieoczyszczonych ścieków z gospodarstw domowych, niewystarczającym oczyszczaniu wód przez oczyszczalnie ścieków oraz w zbyt niskiej sanitacji obszarów wiejskich.

Na drugim miejscu wśród kluczowych problemów znalazł się brak wody. Na występowanie w swoim regionie dużych wahań poziomu wody w rzekach i potokach wskazało 56% pytanych, niewiele mniej mówiło o częstych okresach suszy i zagrożeniu pożarami w okresach letnich. Nieco mniejszym problemem okazały się stany powodziowe - połowa respondentów stwierdziła występowanie zagrożenia powodziowego w ich regionie. Kolejnym z najczęściej wskazywanych problemów była zła jakość wody na cele użytkowe. Zaskakujący przy tym jest fakt, że aż 89% ekspertów dobrze bądź bardzo dobrze oceniło jakość wody w ich regionie.

W trakcie Forum Wodnego eksperci dyskutowali również na temat planowanych działań związanych z wdrożeniem Ramowej Dyrektywy Wodnej. Czas na zgłaszanie opinii i wniosków w realizowanym właśnie etapie konsultacji minął 29 lutego br.

(rw)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
MInisterstwo Środowiska
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także