Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-11-26 | Ostatnia aktualizacja: 2008-11-26
Ziemia nie jest naszą własnością

Ziemia nie jest naszą własnością
- Odbierając dzisiejszą nagrodę chciałabym przypomnieć sentencję, która moim zdaniem stale powinna towarzyszyć naszej pracy: „Ziemia nie jest naszą własnością. Pożyczyliśmy ją tylko od naszych wnuków” – powiedziała dr inż. Ewa Mańkowska, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Nagroda dla Funduszu - symboliczna statuetka w formie ślężańskiego niedźwiadka - została przyznana za jego „wkład w rozwój Dolnego Śląska”. DNG służy kształtowaniu wizerunku regionu jako przyjaznego ludziom i gospodarce. Jej laureaci są nazywani „gospodarczymi Ambasadorami Dolnego Śląska”. Jednym z takich uhonorowanych dolnośląskich ambasadorów jest WFOŚiGW we Wrocławiu, który właśnie w tym roku obchodzi 15-lecie swojej działalności. Fundusz już od 1993 r. wspiera finansowo proekologiczne przedsięwzięcia samorządów, jednostek budżetu państwa, organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych czy podmiotów gospodarczych.
- Fundusz wypłacił na wszystkie zadania realizowane w latach 1993-2007 blisko dwa miliardy złotych. – szacuje Mańkowska.
Dotychczasowy dorobek dolnośląskiej instytucji - w trakcie gali nagrody - przypomniał prof. dr hab. Tomasz Winnicki, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Jego wystąpienie wsparła krótka projekcja materiałów filmowych. Oto kilka faktów i danych dotyczących Funduszu zaprezentowanych na spotkaniu w Krzyżowej. W latach 1993-2007 WFOŚiGW brał udział w finansowaniu prawie 4 tys. inwestycji i blisko 5 tys. innych działań (np. edukacyjnych, badawczych). To zadnia związane m.in. z ochroną wód, gospodarką wodną, ochroną powietrza, ochroną ziemi czy gospodarką odpadami. Warto również przypomnieć rolę Funduszu przy pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej.
- Łączna kwota, jaką WFOŚiGW dotychczas wsparł unijne projekty to 300 mln zł – przypomina prezes Funduszu.
Chodzi o środki, którymi Fundusz wspierał projekty z programów: ISPA, SAPARD, ZPORR i PHARE. Teraz na mocy umowy z ministrem środowiska wdraża Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Skąd biorą się pieniądze zarządzane przez WFOŚiGW? Pochodzą przede wszystkim z opłat za korzystanie ze środowiska, które wnoszą m.in. zakłady przemysłowe. Jest to zgodne z obowiązującą w całej Unii Europejskiej zasadą „zanieczyszczający płaci”. Każda złotówka z Funduszu jest wydawana na ochronę środowiska co najmniej dwa razy. To dlatego, że jako osoba prawna może udzielać pożyczek i wypracowywać zysk z odsetek. Ta proekologiczna i - jak się okazuje proekonomiczna działalność - zyskała także akceptację za granicą. System krajowych funduszy ekologicznych ma międzynarodowe uznanie, m.in. Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego.
Ekologiczne efekty
Dzięki inwestycjom dofinansowanym przez tegorocznego laureata Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej – WFOŚiGW we Wrocławiu, mieszkańcy Dolnego Śląska żyją w czystszym i zdrowszym środowisku. Jego stan poprawia się każdego roku. Oto przykładowe dane z lat 1993-2007:
- mniej nieoczyszczonych ścieków: położono sieć kanalizacyjną o długości ok. 3 tys. km,
- stop dla zanieczyszczeń w powietrzu: dzięki filtrom i innym instalacjom obniżyła się emisja dwutlenku węgla o 80 783 ton)* w ciągu roku (CO2 – gaz odpowiedzialny za efekt cieplarniany),
- czystsza woda: wybudowano blisko 2 tys. km sieci wodociągowych, zwiększono przepustowość oczyszczalni do 360 096,25 m3/dobę,
- zagospodarowane odpady: wybudowano i zmodernizowano składowiska odpadów o pow. 125,4 ha,
- bezpieczeństwo przeciwpowodziowe: prawie 2 tys. km – to łączna długość odbudowanych i remontowanych koryt rzek, potoków oraz wałów przeciwpowodziowych.
* dane za lata 2003-2007
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- fos.wroc.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-