Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-08-31
Co wpływa na smak i zapach wody?

Świeża, wysokiej jakości woda, a zwłaszcza woda z kranu, nie może mieć zapachu. Jakość wody najlepiej rozpoznać po jej zapachu i smaku. Jeśli woda z kranu ma intensywny i nieprzyjemny smak lub zapach, w wodzie, a tym samym również w wodzie pitnej, mogą znajdować się zanieczyszczenia.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, woda musi spełniać szereg wymagań, w tym wymagania organoleptyczne i fizykochemiczne, do których zalicza się jej smak i zapach. Zgodnie z rozporządzeniem smak i zapach wody powinien być akceptowany przez konsumentów i nie posiadać nieprawidłowych zmian. Smak i zapach wody to jedne z parametrów wskaźnikowych wody, które służą do oceny jakości wody. Należą do parametrów tzw. grupy A — czyli parametrów objętych monitoringiem. 

euroclean.jpg

Jaki smak i zapach wody z kranu powinien wzbudzić niepokój?

Wodę z kranu zanieczyszczoną różnymi substancjami można szybko rozpoznać po zapachu. Czasem jest to zapach spleśniałych, zgniłych jajek, chloru, żelaza lub inny. Te nieprzyjemne zapachy w wodzie z kranu są wyraźnie rozpoznawalne i pokazują problemy z jakością wody. W wodzie z kranu mogą wystąpić m.in. następujące smaki i zapachy:
Siarka: Jeśli woda pachnie jak zgniłe jajka, przyczyną jest niewątpliwie siarka. Siarkowodór może dostać się do sieci wodociągowej i nie tylko zanieczyścić wodę z kranu, ale także uszkodzić rury wodociągowe.
Metal: Woda z kranu może również smakować i pachnieć metalami, takimi jak żelazo lub cynk. Kiedy przestarzałe rury wodociągowe rdzewieją, cząsteczki metalu automatycznie dostają się do wody. Podwyższona zawartość żelaza lub manganu może też wynikać z naturalnych właściwości wody pochodzącej z konkretnego ujęcia.
Resztki roślinne: Woda z rur może również smakować stęchlizną, dzieje się tak wtedy, gdy gnijące resztki roślin lub bakterie dostają się do obiegu wody przez ścieki.
Twarda woda: Wysoki stopień twardości wody z kranu nie tylko wpływa na osady kamienia, ale ma przyczynia się również do zmienionego smaku wody. Woda pitna zawierająca wapno nie jest niebezpieczna, ale ma wpływ na jej smak. Efekt miękkiej wody w smaku ujawnia się zwłaszcza przy gorącej wodzie: gorące napoje pachną i smakują znacznie lepiej, kiedy nie są zanieczyszczane przez twardą wodę.
Chlor: Jeśli woda z domowego kranu pachnie i smakuje chlorem, przyczyną może być miejski system wodociągowy. W celu oczyszczenia wód gruntowych z bakterii i zarazków operatorzy wodociągów stosują chlor — ale tylko w określonym stężeniu.

Co pomaga w walce z nieprzyjemnym zapachem i smakiem wody z kranu?

Jeśli nieprzyjemny smak lub zapach pojawia się w każdym kranie z wodą, przyczyną jest prawdopodobnie dostarczana do posesji woda. Jeśli nieprzyjemny zapach lub smak wody występuje tylko w niektórych kranach, problemem jest armatura lub rury zasilające te konkretne krany. Jeśli problem znika po kilkuminutowym uruchomieniu wody, problem tkwi gdzieś w instalacji wodociągowej.
W przypadku pojawienia się któregoś z wyżej wymienionych objawów bądź innych niepokojących problemów najlepszym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności wykonanie kompleksowych badań wody. Jeżeli badania wykażą przekroczenia któregoś z parametrów, to w zależności od problemu, skontaktować się ze Stacją Sanepidu, Przedsiębiorstwem Wodociągowym lub zainstalować stację uzdatniającą. Najlepszym sposobem na zmniejszenie smaku i zapachu powodowanego przez instalację wodociągową jest zainstalowanie systemu do uzdatniania wody.

EuroClean Polska posiada wieloletnie doświadczenie w uzdatnianiu wody przeznaczonej do spożycia oraz technologicznej. Wyróżnia nas indywidualne podejście do klienta oraz rzetlana analiza potrzeb. Każde z proponowanych przez nas rozwiązań to oferta „szyta na miarę". Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Autor:
EuroClean
Źródło:
EuroClean

Czytaj także