empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-25
Regularne czyszczenie rur kanalizacyjnych – dlaczego warto?

W każdej instalacji kanalizacyjnej bez wyjątku nieczystości osadzają się na wewnętrznych ścianach rur, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie ich średnicy i w skrajnych przypadkach powstawanie zatorów. Ważny jest okresowy monitoring kanalizacji oraz regularne czyszczenie kanalizacji. Wówczas ciągłość eksploatacyjna sieci kanalizacyjnej zostanie utrzymana, a my nie będziemy musieli martwić się o awarię.

Czyszczenie kanalizacji Częstochowa odbywa się zazwyczaj dwoma sposobami. Pierwszym z nich jest metoda ciśnieniowa, drugim metoda mechaniczna. Pierwsza z nich sprawdzi się przede wszystkim w kanalizacji miejskiej, w rurach o małej ilości kolan i większych średnicach. Druga natomiast polecana jest do budynków komercyjnych i mieszkalnych, w przypadku mniejszych średnic rur i trudnym dostępnie do nich.

Pogotowie kanalizacyjne — jak zapobiegać awariom rur kanalizacyjnych? 

Wuko Częstochowa
Wuko Częstochowa

Za pomocą rur kanalizacyjnych i sieci kanalizacyjnych praktycznie non stop przepływają różnego rodzaju nieczystości, które mogą osadzać się na ściankach. Samodzielne przepychanie kanalizacji nie zawsze jest skuteczną metodą, co może prowadzić do zablokowania ruchu.

Czyszczenie kanalizacji za pomocą np. ciśnienia jest bardzo skutecznym zabiegiem, który polega na wprowadzeniu do rur specjalnego węża. Za jego pomocą tłoczy się wodę pod wysokim ciśnieniem, co sprawnie usuwa blokujące przeszkody. Oczywiście do tego potrzebny jest pojazd ciśnieniowy, który posiada specjalną głowicę oraz wąż. Czyszczenie rur kanalizacyjnych taką metodą kończy się usunięciem zalegającego piasku, osadu tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń.

Ważny jest okresowy monitoring instalacji kanalizacyjnych. Jeżeli przeprowadzany jest regularnie, szansa awarii znacznie maleje. Jednak gdy już do takowej dojdzie, potrzebni są specjaliści jak Częstochowa pogotowie kanalizacyjne.

Warto raz do roku zlecić przeprowadzenie czyszczenia kanalizacji. Wówczas zyskujemy pewność co do prawidłowego działania rur kanalizacyjnych i zmniejszamy ryzyko awarii. Taka metoda to również bardzo skuteczne i szybkie działanie. Jest przyjazna środowisku, gdyż do jej przeprowadzania nie używa się żadnych środków chemicznych, a zalegające nieczystości odprowadzane są do specjalistycznego pojazdu.
Udrażnianie kanalizacji — dlaczego należy regularnie czyścić kanalizację?
Biorąc pod uwagę wiek istnienia ludzkości, kanalizacji to dość młody wynalazek. Jednak sieci kanalizacyjne zyskały tak dużą popularność, że nie wyobrażamy sobie bez nich normalnego funkcjonowania.

Pomimo coraz nowszych technologii, awarie kanalizacyjne dalej się zdarzają i będą się zdarzać. Zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych średnic rur czyszczenie i udrożnianie jest konieczne co jakiś czas, aby zapewnić wydajne i sprawne funkcjonowanie.

Odpowiedni przepływ – gwarancja optymalnego funkcjonowania kanalizacji

Zatory w kanalizacji, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, mogą tworzyć się z różnych powodów. Najczęściej jest to nagromadzony przez długi czas osad z tłuszczu, piasek oraz inne zanieczyszczenia. Bardzo często jednak dochodzi do takiego zjawiska na skutek obecności różnych przedmiotów nierozpuszczalnych (ręczniki papierowe, środki higieniczne). Jeżeli dodamy do tego niewłaściwy spadek kanałów oraz studzienek, a także zbyt dużą lub zbyt małą ilość ścieków, to ryzyko niedrożności rośnie wielokrotnie. Naprawa uszkodzonej kanalizacji w konsekwencji zaniedbania jest o wiele droższa, niż jej regularny serwis. Dlatego jeżeli mieszkamy na ternie Częstochowy, warto skorzystać z firmy takiej jak KanEkspert (https://kanekspert.pl/). Konkurencyjne ceny, profesjonalny sprzęt i załoga, duże doświadczenie w branży hydraulicznej to między innymi atuty skorzystania z tego typu usług.

Na czym polega mechaniczne czyszczenie rur kanalizacyjnych? 

	Czyszczenie kanalizacji deszczowej Częstochowa
Czyszczenie kanalizacji deszczowej Częstochowa

Korzystając z profesjonalnych firm mamy także możliwość skorzystania z różnych promocji np. dojazd gratis. Mieszkając w mieście Częstochowa lub w najbliższych rejonach również możemy spodziewać się profesjonalnego czyszczenia rur – w końcu zazwyczaj firmy dojeżdżają na terenie całego woj, np. https://kanekspert.pl/czestochowa/czyszczenie-kanalizacji.

Samo udrażnianie wykonywane jest za pomocą odpowiednio dobranych spirali, głowic oraz końcówek czyszczących i profesjonalnych urządzeń. Dobór właściwego rozwiązania podyktowany jest tym, z jaką kanalizacją mamy do czynienia, w jakim jest stanie i jaka jest jej średnica. W zależności od potrzeb można wybrać czyszczenie kanalizacji np. metodą hydrodynamiczną. To będzie również warunkowało cenę usługi.

Specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w czyszczeniu rury usuwa nieczystości, osady, rdzę oraz tłuszcze tworzące zatory. Każdy etap prac powinien być przeprowadzany z kamerką inspekcyjną, dzięki której możliwe jest ocenienie skuteczności całego procesu.

Jak często powinno się wykonywać czyszczenie kanalizacji?

W zależności od potrzeb i od tego, jak dużo musi znosić dana kanalizacja, powinniśmy dobierać częstotliwość. Oprócz tego ważne jest to, czy zachowane są prawidłowe spadki gwarantujące swobodny przepływ wody wraz z zanieczyszczeniami. Jeżeli spadki kanalizacyjne będą zbyt małe może się zdarzyć sytuacja, w których na fragmentach rur zaczną powstawać „kałuże", a razem z tym osiadać zanieczyszczenia i powstawać zatory.

Ważnym czynnikiem jest także prawidłowe korzystanie z instalacji sanitarnej, a przede wszystkim nieumieszczania w niej nierozpuszczalnych w wodzie rzeczy i dużych przedmiotów. Należy także odpowiednio dopasować średnice rury do wielkości budynku i liczby użytkowników instalacji.

Autor:
KanEkspert
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także