Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-13
Kiedy warto zainwestować w pompę do wc?

Pompa do wc z rozdrabniaczem przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Papier toaletowy, chusteczki, ręczniki papierowe to tylko niektóre z zanieczyszczeń, jakie trafiają do kanalizacji. Czym jest rozdrabniacz i jak działa? Jak dobrać odpowiedni rozdrabniacz, jego pojemność oraz moc silnika? Kiedy przydaje się pompa do przepompowywania ścieków? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest i do czego służy pompa do WC?

Pompa do WC z rozdrabniaczem ścieków jest urządzeniem, które ułatwia odprowadzanie ścieków, wody, a także innych zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu pompy do WC, dowolne pomieszczenie może zostać zaadaptowane na łazienkę bez przeróbek instalacji kanalizacyjnej. Pompa wykonana jest se stali nierdzewnej i posiada zbiornik oraz silnik. O działaniu rozdrabniacza przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/jak-dziala-rozdrabniacz-do-wc,b86.html.

Kiedy przydaje się pompa do przepompowywania ścieków?

Warto wiedzieć, że ścieki z odpadkami z kuchni czy z łazienki mogą uszkodzić instalację kanalizacyjną. Zapobiega temu pompa z rozdrabniaczem. Warto zastosować ją przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia nieczystości, gdy toaleta czy umywalka znajduje się poza pionem kanalizacyjnym. Ponadto rozdrabniacz jest zalecany do zastosowania tam, gdzie istnieje ryzyko szybkiego obciążenia instalacji kanalizacyjnej, np. w domkach letniskowych. Należy wspomnieć, że pompy z rozdrabniaczem stosuje się nie tylko przy toaletach, lecz także przy innych obiektach, z których uchodzi woda z odpadami, np. przy umywalkach. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/lazienkowa-przepompownia-sciekow-sanibo-4-pomporozdrabniacz,id2454.html.

Jak właściwie dobrać pojemność zbiornika?

Aby wybrać odpowiednią pojemność zbiornika, należy określić przede wszystkim, ile różnych źródeł ścieków zostanie podłączonych do rozdrabniacza. Poza tym, pojemność zbiornika jest zależna od typu rozdrabniacza. Największą pojemność mają zbiorniki, które zbierają ścieki z całego domu. Znacznie mniejszą pojemnością cechują się rozdrabniacze instalowane bezpośrednio do muszli klozetowych. Oprócz pojemności zbiornika, znaczenie ma także średnica rury wyprowadzającej. Jeśli będzie zbyt mała, sprzęt może ulec awarii. Zbiorniki o różnych pojemnościach znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/.

Jaka prędkość silnika jest odpowiednia?

Moc silnika i jego prędkość obrotowa odpowiada za stopień rozdrobnienia ścieków i przepompowanie ich do przewodów tłoczących. Moc silników pomp do wc waha się w przedziale od 400 do 600 W. Liczba obrotów na minutę to zwykle 2500, przyjęło się, że nie moc nie powinna być niższa. Jeżeli pompa ma być stosowana do wykorzystania publicznego bądź przemysłowego, moc silnika powinna być jak największa, szczególnie, jeśli ma być stosowana w pomieszczeniu intensywnie eksploatowanym. Do zastosowania domowego wystarcza zwykle moc silnika rzędu 600 W. Parametrem, który również ma spore znaczenie, jest maksymalna wysokość tłoczenia. Zwykle w zupełności wystarcza mniejsza wartość, dostępne są jednak silniki, które są w stanie wtłoczyć ścieki na wysokość 10 m.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając pompę do wc, warto zwrócić uwagę na hałas, jaki wytwarza jej silnik. Im cichsza praca silnika, tym wyższy komfort użytkownika. Jeżeli pompa wyposażona jest w filtr aktywny, dodatkowo redukuje nieprzyjemne zapachy, co również może okazać się zbawienne. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków pompy są zasilane prądem 230V, jeżeli jednak chcesz zastosować pompę np. na jachcie, wybierz model zasilany prądem 12 lub 24V. Wybór właściwej pompy do WC nie jest łatwy, jednak warto go podjąć dla uzyskania jak najwyższego komfortu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wybrać pompę do wc, zajrzyj tutaj: https://www.dostudni.pl/rozdrabniacz-wc-jak-wybrac,b145.html.

Autor:
dostudni.pl
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji