Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-04-24
Skuteczniejsze pomiary w Welsh Water dzięki pompom dozującym Qdos - case study

 

Welsh

Co zrobić, aby wyeliminować potencjalne błędy w pomiarach mętności wody? Oczyszczalnia Wód Pontsticill w Parku Narodowym Brecon Beacons borykała się z problemem błędnych wyników próbek mętności wody, będących skutkiem ich naruszenia przez powietrze atmosferyczne. Rozwiązaniem okazała się instalacja nowoczesnych dozujących pomp perystaltycznych Qdos 30. Nowe pompy zapewniły doskonałą wysokość podnoszenia na ssaniu oraz pozbycie się korków powietrznych, powstających w procesie transportu próbek.

Znajdująca się około 3 km na północ od Merthyr Tydfil, Oczyszczalnia Wód Pontsticill, czerpie wodę ze zbiornika Pontsticill - akwenu rozciągającego się na powierzchni 102 hektarów. Oczyszczalnia zaopatrza przemysł oraz ludność południowej Walii. Jest jednym z największych i najważniejszych obiektów należących do przedsiębiorstwa DWR Welsh Water Cymru.

„W oczyszczalni wód jakość próbek ma ogromne znaczenie. Wypróbowaliśmy już inne rodzaje urządzeń monitorujących zmętnienie, np. sondy zanurzeniowe, jednak te rozwiązania okazały się mało efektywne. Korzystaliśmy nawet z pomp miechowych w połączeniu ze specjalistycznymi pułapkami, wychwytującymi bańki powietrzne. Także i to rozwiązanie jednak okazało się być zawodne. W związku z tym postanowiliśmy skorzystać z urządzeń zaproponowanych przez Watson-Marlow" - tłumaczy Marek Cegielski, technolog jakości wody i menadżer w DWR Welsh Water Cymru.

Krystalicznie czyste rozwiązanie

Działanie pompy dozującej Qdos 30 w Oczyszczalni Pontsticill jest bardzo proste. Pompa pobiera środek klarujący - elutriant - z zakładu filtracyjnego stosującego metodę flotacji powietrzem rozpuszczonym (DAF) i unosi ją na 3 metry przed przejściem cieczy przez miernik mętności. Następnie płyn, pod wpływem działania grawitacji, powraca do obiegu. W tym momencie woda już przechodzi procesy koagulacji, flokulacji i flotacji, i jest gotowa do końcowej filtracji.

Pompa Qdos 30 jest w stanie zapewnić wydajność przepływu od 0,1 do 500 ml/min. Takie parametry pozwoliły na zastosowanie stałej prędkości przepływu wody w przedsiębiorstwie na poziomie 280 ml/min.

 

Welsh_2.jpg

 „Głównym wymogiem dla procesu uzdatniania wody jest stały, bezpulsacyjny przepływ cieczy", mówi Marek Cegielski. „Wcześniej próbowaliśmy montować zawory na pompy miechowe, aby zredukować pulsacje. W rzeczywistości nie przynosiło to oczekiwanego rezulatu. Skończyło się więc na niepoprawnie odczytanych wynikach testów".

Całkiem proste

Zainstalowana w lipcu 2012 roku, pompa Qdos 30 działa bez żadnych oznak przepuszczania powietrza czy zmian przepływu cieczy. Innowacyjne rozwiązanie firmy Watson-Marlow nie wymaga żadnych urządzeń pomocniczych. W porównaniu do tradycyjnych pomp membranowych, pompa Qdos 30 pozwala na dokładniejszy, linowy oraz powtarzalny pomiar.

"Kiedy na rynku pojawia się nowa technologia, mająca przewagę nad istniejącymi rozwiązaniami, zawsze jesteśmy gotowi ją wypróbować", podsumowuje Marek Cegielski. "W sumie mamy cztery strumienie do monitorowania w Pontsticill, więc jeśli Qdos 30 będzie nadal spełniał nasze oczekiwania, złożymy zamówienie na kolejne trzy pompy.

Źródło:
glaubicz.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także