Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-08-24
Szanuj wodę - rzecz o oszczędzaniu wody w domu jednorodzinnym na działce

 Zdjęcie: Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Zdjęcie: Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Oszczędzanie wody przyczynia się nie tylko do zmniejszenia rachunków za nią. Pozwala także obniżyć emisję gazów cieplarnianych, związaną z oczyszczaniem i dystrybucją wody oraz uchronić lokalne jeziora i rzeki przed zanieczyszczeniem. Jeżeli chcemy ograniczyć zużycie tego cennego płynu, możemy wypróbować wiele łatwych i niemal nie wymagających nakładów finansowych metod. Jak oszczędzać wodę w domu i na działce?

 

Oszczędzanie wody w łazience

Przeglądając projekty domów, zwracamy baczną uwagę na propozycje energooszczędne i przyjazne dla środowiska? Aby jeszcze bardziej zadbać o klimat i najbliższe otoczenie, zdecydujmy się również na oszczędzanie wody. Miejscem, w którym zużywamy znaczne jej ilości jest łazienka. Zamiast nalewać wodę do wanny, nauczmy się brać szybki prysznic. Czekając, aż woda się rozgrzeje, możemy podstawić pod kran wiaderko, a zgromadzony w ten sposób płyn wykorzystać do podlania kwiatów czy spłukania toalety. W trakcie mycia zębów pamiętajmy o zakręcaniu wody, nie pozwalając jej spływać do kanalizacji. Jeżeli zdarza nam się szorować dłonie szczoteczką, także i podczas tej czynności starajmy się zakręcić kran. Pranie wstawiamy po całkowitym zapełnieniu bębna pralki, ustawiając program o jak najniższym poborze litrów na cykl. Przemyślmy także możliwość zamontowania nowej spłuczki, która zużywa znacznie mniejszą ilość wody.

 

Zmniejszenie zużycia wody w kuchni

Kuchnia to kolejne po łazience pomieszczenie, w którym każdego dnia wykorzystujemy wiele wody. Podczas gotowania stosujmy pokrywki, ograniczające parowanie i konieczność uzupełniania płynu w garnkach. Wystudzoną wodę po gotowaniu makaronu lub ziemniaków wykorzystajmy do podlewania domowych kwiatów. Zmywarkę uruchamiamy dopiero w chwili, gdy będzie załadowana do pełna – starając się wybierać program typu ECO. Gotując wodę w czajniku nalewamy do niego tylko tyle cieczy, ile faktycznie wykorzystamy. W baterii kuchennej zamontujmy perlator, który napowietrza wodę ograniczając jej zużycie. Sprawdzajmy także, czy w kuchni i łazience nie pojawiły się wycieki, przyczyniające się do utraty nawet kilku tysięcy litrów w skali roku.

 

Ograniczenie poboru wody w ogrodzie

Oszczędność wody jest możliwa również w ogrodzie. Wystarczy, że zamontujemy zbiornik na deszczówkę, który pozwoli nam zminimalizować pobór wody z sieci. Zgromadzoną w ten sposób ciecz możemy wykorzystać do podlewania kwiatów, mycia samochodu czy mebli ogrodowych. W jej składzie nie zobaczymy kamienia czy osadów, dzięki czemu nie pozostawi ona nieestetycznych zacieków na czyszczonych powierzchniach. Rośliny nawadniamy wczesnym rankiem, rzadziej – za to bardziej obficie. Glebę wokół nich zabezpieczamy dekoracyjnymi kamykami lub korą, które zminimalizują odparowywanie cieczy. Swój pojazd starajmy się pielęgnować na myjni, która zazwyczaj posiada system przetwarzania wody, umożliwiający jej ponowne wykorzystanie. W domu i ogrodzie ograniczmy także zużycie energii elektrycznej – elektrownie do chłodzenia potrzebują tysięcy litrów tego cennego zasobu.

Szanuj wodę – to hasło w ostatnich latach możemy znacznie częściej spotkać w Internecie, na bilboardach czy w kampaniach społecznych. Z roku na rok kurczą się bowiem jej zasoby, a coraz więcej państw dotyka groźna susza. Ograniczając zużycie wody, każdy z nas może przyczynić się do zwalczania problemu jej braku oraz wydłużenia życia rzek i jezior – odpowiedzialnych za zdrowie ekosystemów na całej planecie. Nie bez znaczenia będzie także zmniejszenie rachunków za nią, które pozwoli nam spożytkować zaoszczędzone środki na własne przyjemności.


Artykuł sponsorowany: Projektu domów MURATORA projektowane z myślą o ekologii - https://projekty.muratordom.pl

 

Źródło:
projekty.muratordom.pl

Czytaj także