Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-01-03
W drugim co do wielkości wieżowcu.

TERRAIN SDP na 67 kondygnacjach.

BD Bacata (Bogota Downtown Bacata) to wieżowiec mieszkaniowo handlowy, znajdujący się obecnie w końcowym etapie budowy w Bogocie, w Kolumbii. To już najwyższy budynek w Kolumbii i drugi najwyższy w Ameryce Południowej. Po ukończeniu będzie miał 67 kondygnacji i 1,2 mln m² powierzchni. Będą tam powierzchnie biurowe i handlowe, apartamenty oraz 364 pokoje hotelowe.
TERRAIN SDP został wybrany na dostawcę projektu wieżowca BD Bacata, który składa się z dwóch wież (północnej i południowej). Wieże będą połączone centrum handlowym na parterze oraz za pomocą dwóch mostów dla pieszych, zlokalizowanych na 14 i 25 piętrach obu wież. W wieży północnej (North Tower) będą tylko powierzchnie mieszkalne, a w południowej (South Tower) biura, luksusowe pokoje hotelowe i apartamenty.

Duża elastyczność rur systemu TERRAIN SDP umożliwia błyskawiczny montaż 100 m przewodów rurowych.
Firma Nueva Terrain dostarcza swój system do wieży południowej (South Tower) i centrum handlowego. Montowany będzie tam dźwiękochłonny i szybki TERRAIN SDP w średnicach od 15 mm do 50 mm, a także system łączony poprzez zgrzewanie elektrooporowe o średnicy od 63 mm do 125 mm. TERRAIN SDP jest wykonany w obu zakresach średnic z słynnego PB1 ( Polibutylen 4237) - z materiału, który uchodzi za najtrwalszy po 50-ciu latach użytkowania.

Naturalna, duża elastyczność rur PB-1 w systemie TERRAIN SDP umożliwia wykorzystanie rur w zwojach. To skraca czas instalacji, ponieważ złącza i kształtki nie zawsze są potrzebne przy każdej zmianie kierunku rurociągu. Elastyczne, stumetrowe zwoje systemu z PB1 pozwalają zaoszczędzić ogromne ilości cięcia, gięcie i łączenia i w tej mierze znacznie przewyższają 5m, sztywne rury CPVC. Długoterminowo TERRAIN SDP pozwala również na lepsze gospodarowanie w okresie użytkowania, dzięki ograniczeniu zdarzeń serwisowych i wydłużeniu żywotności z uwagi na znacznie zmniejszoną liczbę połączeń.
Szybsza instalacja dzięki TERRAIN SDP
Instalacja w wieży północnej (North Tower) jest wykonywana z systemu CPVC lokalnego producenta. Instalacja ciepłej i zimnej wody wykonywana CPVC jest klejona. Jako, że obie wieże będą wykonywane z różnych systemów, stanowi to doskonałą okazję do porównania czasu instalacji.
Jak do tej pory wykonawca instalacji w południowej wieży (South Tower) potrzebuje znacznie mniej czasu, dzięki stosowaniu szybkozłączy gwarantowanych systemu TERRAIN SDP. Oszczędność czasu wynika nie tylko z najszybszej technika montażu TERRAIN SDP, ale także z faktu, że dzięki produktowi Nueva Terrain można korzystać z "różnorodnych metod instalacji".
Lepsze ciśnienie w kranach.
Wykorzystując system TERRAIN SDP, wykonawca całkowicie zmienił projekt łazienki poprzez umieszczenie polibutylenowych rozdzielaczy w kanałach w celu dostarczenia do każdego punktu poboru wody (zarówno gorącej jak i zimnej) z innej rury.

Z technicznego punktu widzenia system rozdzielaczy TERRAIN SDP daje również lepszą stabilność podczas korzystania dwóch kranów jednocześnie (np. jedna osoba bierze prysznic, podczas gdy inna osoba myje ręce lub spłukuje toaletę w tej samej łazience). Ze względu na to, że woda do każdego jest doprowadzana z rozdzielacza PB1, spadek ciśnienia jest znacznie zmniejszony w porównaniu do sytuacji kiedy kilka punktów poboru wody jest zasilanych z tej samej nitki.

Podsumowanie.
Fakt zastosowania elastycznego systemu TERRAIN SDP w Ameryce Południowej jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Stosuje się tam nadal ( tak jak w Polsce) głównie sztywne rury wykonane ze stali, miedzi, PP-R i CPVC.

Źródło: PBPSA, Tłumaczenie Nueva Terrain Polska, 25.10.2017

Czytaj także